5. decembra o 17:39 vynesie raketa Falcon 9 firmy SpaceX na obežnú dráhu kapsulu Dragon 2, ktorá oproti pôvodnej verzii unesie o 50 % viac zásob a experimentov. Na svojej palube povezie dôležité experimenty, píše Everyday Astronaut. Let bude možné sledovať na oficiálnom živom vysielaní SpaceX.

Aktualizácia 7. 12. 2020

Dnes o 19:48 nášho času nová kapsula Dragon 2 s mnohými experimentmi, testovacími myšami a novým modulom firmy Nanoracks na palube úspešne dokovala s Medzinárodnou vesmírnou stanicou. Na ISS sú teraz, po prvý raz v histórii, dve kapsule Dragon naraz – tá druhá dokovala len nedávno a na jej palubu doviezla štyroch astronautov.

Video nižšie zachytáva majestátny pohľad na celú vesmírnu stanicu aj s kapsulou Crew Dragon.

Aktualizácia 6. 12. 2020

Dnes o 17:17 úspešne odštartovala raketa Falcon 9 s najnovšou verziou kapsuly Dragon 2, ktorá nesie na svojej palube dôležité experimenty a nový modul pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu od firmy Nanoracks. SpaceX týmto dosiahol dôležitý míľnik 100 úspešných letov rakety Falcon 9, prvý stupeň opäť úspešne pristál na morskej plošine OCISLY (68. úspešné pristátie). K autonómnemu dokovaniu kapsuly s ISS dôjde zajtra, 7. decembra okolo 19:30 nášho času.

Aktualizácia 5. 12. 2020

Z dôvodu nevyhovujúceho počasia a poveternostných podmienok v oblasti pristátia prvého stupňa sa let odkladá na 6. decembra (zajtra) o 17:17.

Pôvodný článok

Úplne nový Drak je pripravený na premiéru

Misia CRS-21 je prvou komerčnou zásobovacou misiou ISS z druhej fázy programu a prvým zásobovaním Medzinárodnej vesmírnej stanice raketou, ktorá už v minulosti letela.

Ide tiež o prvý let vylepšenej nákladnej kapsuly Dragon 2, ktorá na svojej palube unesie o 50 % viac nákladu ako predošlá verzia a dokáže autonómne dokovať s ISS, kým predchodcu muselo zachytiť rameno Canadarm a pripojiť kapsulu k stanici manuálne. Je to tiež po prvý raz, čo budú na Medzinárodnej vesmírnej stanici kotviť dve kapsule Dragon naraz.

Vylepšená kapsula má narozdiel od svojho predchodcu solárne panely integrované priamo na trupe nákladnej časti namiesto výsuvných ramien. Zmenou prešiel prakticky celý systém a kapsula je navrhnutá tak, aby vydržala 5 použití s dobou renovácie do 180 dní, kým najkratšia renovácia Dragon 1 trvala až 418 dní, zvyčajne však oveľa viac.

Zmenený je aj vonkajší dizajn, ktorý teraz svojim tvarom pripomína viac kapsulu Crew Dragon, na ktorej SpaceX, ako prvá súkromná firma v histórii, úspešne dopravila astronautov na ISS. Narozdiel od Crew Dragon však nemá motory Draco pre núdzové opustenie rakety v prípade nehody.

Už použitý booster prvýkrát v histórii pre nákladnú misiu

Booster 1058.4, ktorý kapsulu ponesie, už v minulosti splnil tri misie – na Medzinárodnú vesmíru stanicu vyniesol dvoch astronautov počas demonštrácie kapsuly Crew Dragon pre misiu Demo-2. Následne pre Južnú Kóreu vyniesol na obežnú dráhu satelit ANASIS-II a potom 60 satelitov internetu Starlink.

Je to vôbec po prvý raz, čo SpaceX povezie náklad pre NASA na použitej rakete. Vesmírna agentúra dokonca uvažuje nad možnosťou, že by v budúcnosti mohli na použitých raketách lietať aj astronauti, informoval portál Space. Takouto misiou sa podľa všetkého stane už najbližšia Crew-2, počas ktorej poletia štyria astronauti na rovnakej rakete, ktorá vyniesla na ISS posádku Crew-1 a na kapsule Crew Dragon Endeavor, na ktorej leteli astronauti Doug Hurley a Bob Behnken.

SpaceX sa aj tentokrát pokúsi o pristátie boostera na autonómnej morskej plošine OCISLY (Of course I still love you). Ak pôjde vše podľa plánu, misia CRS-21 sa stane 100. úspešným štartom rakety Falcon 9.

Do vesmíru pôjdu vlastné vesmírne farmy

Medzi množstvo experimentov, ktoré kapsula vynesie na ISS, patrí napríklad BioAsteroid pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry. Ten skúma mikróby živiace sa horninou a spôsob ťažby asteroidov práve týmto spôsobom.

Na palube je tiež prídavný modul pre vesmírnu stanicu s názvom Bishop od firmy Nanoracks. Táto firma spolupracuje s ISS a NASA už dlhé roky a plánuje vyniesť na obežnú dráhu vlastné vesmírne farmy v záujme výskumu poľnohospodárstva a zlepšenia pestovania plodín v najsuchších oblastiach Zeme.

Prechodová komora Bishop. Zdroj: Nanoracks, Mack Crawford

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP