Populárna satirická stránka Zomri dnes ráno zverejnila na svojom Facebooku nový prieskum, v ktorom sa ľudí pýta, či sú za zotrvanie súčasného premiéra Igora Matoviča vo funkcii, alebo jeho náhradu. Napriek tomu, že majú v tejto ankete veľkú prevahu „odporcovia“ premiéra, stránka neskôr upozornila na veľké množstvo profilov z Indie a arabských krajín, ktoré hlasujú za jeho zotrvanie.

Stránka Zomri síce nereprezentuje nijakú politickú stranu ani skupinu, no s počtom fanúšikov na úrovni 323-tisíc môžeme povedať, že ju sleduje vcelku významná časť občanov Slovenska. Z dôvodu narastajúceho napätia v súčasnej vládnej koalícií preto zorganizovala prieskum verejnej mienky s otázkou, či má premiér Igor Matovič zotrvať vo svojej funkcii.

V čase písania článku hlasovalo v ankete viac než 41-tisíc ľudí, pričom súčasný pomer hlasov činí 40-tisíc za nahradenie premiéra a necelých 1300 za jeho zotrvanie.

Zaujímavosťou však je, že podstatnú časť z 1300 hlasov za zotrvanie premiéra tvoria profily z Indie a arabských krajín, čo pochopiteľne naznačuje, že tieto „srdiečka“ môžu byť kúpené a hlasujúce profily tak nemusia predstavovať ani reálne osoby.

Za zotrvanie Igora Matoviča vo funkcii v prieskume na Zomri hlasujú spravidla ľudia z Indie a arabských…

Posted by Zomri on Wednesday, March 10, 2021

Opakuje sa história s anketou Andreja Danka?

Podobná situácia nastala počas minuloročnej ankety vtedajšej vládnej strany SNS, ktorá sa na Facebooku pýtala Slovákov, či sú za úplné zrušenie elektronických diaľničných známok, pričom strana plánovala na schôdzi hlasovať podľa výsledku ankety.

Stránka Zomri vtedy rovnako upozornila na obrovské množstvo hlasov zo zahraničných profilov, ktorých „pôvod“ sa rozprestieral od arabských krajín až po Rusko, pričom všetky hlasovali za zrušenie známok.

Je potrebné pripomenúť, že bilancia ankety SNS nebola zo začiatku úplne v prospech „reálnych“ profilov, a teda proti zrušeniu diaľničných známok, pretože zahraniční voliči dokázali nazbierať významné množstvo lajkov. V aktuálnej ankete Zomri o zotrvaní premiéra je rozdiel naozaj obrovský a možné „kupovanie“ hlasov jednotlivcom či určitou politickou stranou by tak pravdepodobne vyšlo úplne nazmar.

V neposlednom rade ide o prieskum satirickej stránky, ktorý má len informatívnu hodnotu a situáciu ohľadom aktuálnej vládnej krízy na rozdiel od minuloročnej ankety SNS o diaľničných známkach nemusí nijak ovplyvniť.

Zobraziť celú galériu (3)
Premiér Igor Matovič / Zdroj: TASR

Čo sa však premiéra Igora Matoviča týka, ten je na Facebooku v posledných týždňoch veľmi populárny a statusy zverejňuje na dennej báze. Keďže sa niekedy stáva, že sa z nich dozvedáme informácie, ktoré dovtedy známe neboli, vytvorili nedávno nadšenci z občianskeho združenia Mladí dokonca samostatný web s ich zoznamom.

Azda najnovšou „kauzou“ premiéra je jeho včerajší príspevok, v ktorom zverejnil konverzáciu s manželom šéfky Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠUKL) Radoslavom Baťom, ktorý ho kritizoval za dovoz vakcíny Sputnik V. Baťa dnes totiž na svojom Facebooku avizoval, že na Matoviča podal kvôli neoprávnenému zverejneniu tejto konverzácie trestné oznámenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom