Ivo Lukačovič, zakladateľ českého Seznamu, je nielen milovníkom historických lietadiel, ale aj majiteľom múzea a letiska.

Práve jeho múzeum pritom vlastnilo historický Hawker Hurricane, ktorý sa v nedeľu zrútil na leteckom dni v Chebe. Lukačovič oznámil, že havarované lietadlo vzkriesi späť k životu, informuje portál CzechCrunch.

Vášnivý milovník letectva zároveň na Twitteri informoval, má úmysel použiť čo najviac dielov z pôvodného lietadla.

„Pokúsime sa pri stavbe nového lietadla použiť, čo sa dá. Vrak je teraz uložený u Policie ČR a je na nej, aby zabránila jeho rozkradnutiu zberateľmi,“ napísal Lukačovič.

Nebude to prvé lietadlo, ktoré zachránil

V minulosti už Lukačovič spolu s bratom zachránili Lockheed Model 10 Electra, ktorý bol v 30. rokoch osobným lietadlom podnikateľa Jána Antonína Baťu. Jeho renovácia mala vyjsť približne na 8 miliónov eur. Bolo ho taktiež možné vidieť na nedeľnom leteckom dni v Chebe.

Práve na tomto leteckom dni havaroval spomínaný Hawker Hurricane Mk. IV, pričom nehoda zobrala pilotovi život.

Aktuálne nie je jasné, čo bolo jej príčinou. Experti skúmajú jednotlivé časti lietadla a snažia sa zistiť, čo zlyhalo. Doteraz však žiadnu zjavnú vadu nenašli.

Kus histórie

Hawker Hurricane je lietadlo z obdobia druhej svetovej vojny s obrovskou historickou dôležitosťou. Tieto modely zohrali zásadnú rolu pri Bitke o Britániu, kde monarchiu bránili proti nemeckému letectvu.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa dodnes zachovalo iba 15 letu schopných exemplárov.

Letiště a letecké muzeum Točná

Už raz bol renovovaný

Havarovaný kus mal navyše byť jediným zachovaným modelom vo verzii Mk. IV. Tento konkrétny Hurricane bol vyrobený v špeciálnej úprave určenej na nasadenie v Taliansku, Grécku a Juhoslávii. Po vojne slúžil aj na Cypre a Palestíne.

Neskôr ho v roku 1983 našli v izraelskom meste Jaffa, no bol vo veľmi zanedbanom stave. Trvalo potom až 18 rokov, kým sa dočkal renovácie v rodnej Británii. Do Česka sa dostal až minulý rok a hneď sa stal korunným dielom zbierky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP