Nedávno sme ťa informovali o škandáli spoločnosti Huawei, ktorá predávala až tri verzie svojej najnovšej vlajkovej lode s rôznymi typmi pamätí. Najnovšie sa zistilo, že pamäťami si už nemôžu byť istí ani používatelia 800-eurových Galaxy S8-čiek.

Odlišnosť sa však narozdiel od Huaweiu zatiaľ týka iba interných pamätí. Pri kúpe smartfónu Samsung Galaxy S8/S8+ teda môžu používatelia naraziť na úložisko typu UFS 2.1 alebo staršie UFS 2.0. Naznačuje to dokonca aj oficiálna stránka výrobcu. Kým Samsung donedávna na svojom webe tvrdil, že jeho vlajková loď obsahuje pamäť UFS 2.1, dnes sa už táto informácia záhadne vyparila. Jedná sa však o zásadný rozdiel? Z hľadiska bežného používania smartfónu určite nie. Pre lepšiu predstavu, UFS 2.1 ponúka rýchlosť medzi 700-800 MB/s a UFS 2.0 disponuje rýchlosťou 500-600 MB/s.

Samsung Galaxy S8 G950F 64GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

zdroj fotografií: lch920619x / XDA Developers

nenechaj si ujsť
Čím dlhšie je Samsung Galaxy S8 na trhu, tým viac problémov sa objavuje. Má ďalší

Problém ale nastáva v tom, že všetci používatelia si za smartfón zaplatia rovnakú sumu, a predsa niektorí dostanú papierovo horšie zariadenie ako ostatní. Pokiaľ už S8-čku vlastníš, typ pamäte si môžeš overiť niekoľkými spôsobmi. Jedným z nich je inštalácia aplikácie Terminal Emulator a zadanie príkazu: „cat /proc/scsi/scsi“. Následne sa ti zobrazí číslo modelu pamäte, na základe ktorého sa dá presne zistiť jej typ. Rozdielnosť však nastáva iba pri pamätiach výrobcu Toshiba. Ak je tvoje modelové číslo „THGAF4G9N4LBAIRB“, tak si šťastným majiteľom smartfónu s pamäťou UFS 2.1. Pokiaľ je to ale „THGBF7G9L4LBATR“, tak používaš staršie, no stále rýchle úložisko UFS 2.0. Ďalším spôsobom pre overenie je aplikácia AndroBench a spustenie testu Sequential Reads. Avšak, predchádzajúci spôsob založený na modelovom čísle je oveľa presnejší. 

ufs
zdroj fotografie: XDA-Developers

Podobný škandál nedávno zažil aj čínsky Huawei. Zákazníci vlajkových lodí P10 a P10 Plus totiž mohli dostať do rúk pamäť RAM typu LPDDR3 alebo LPDDR4 a úložisko typu UFS 2.1, UFS 2.0 či dokonca trochu zastarané eMMC 5.1. Samsung je na tom teda o poznanie lepšie a používatelia jeho vlajkových lodí nie sú v tak veľkej nevýhode. Principiálne však stále ide o klamanie zákazníka, čo by sa v prípade takto veľkých spoločností nemalo stávať. Juhokórejský výrobca sa zatiaľ k tejto situácii nevyjadril a kúpa Galaxy S8 či S8+ je tak pre zákazníkov ako lotéria.

Aký máš pohľad na túto „hardvérovú lotériu“ ty? Ak vlastníš Galaxy S8/S8+, môžeš sa s nami taktiež podeliť o to, ktorý typ pamäte si dostal do rúk ty. 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom