Agentúra Euro NCAP testuje bezpečnosť všetkých nových áut, ktoré prichádzajú na európsky trh. Na ten sa však v poslednom čase dostávajú aj čínske značky, ktoré často sprevádza mýtus „rakiev“ na kolesách. V skutočnosti však z roka na rok dosahujú lepšie výsledky.

Uplynulý rok ale bol pre čínske automobilky natoľko dobrý, že v rebríčku najbezpečnejších áut roka deklasovali nemeckých výrobcov, vyplýva z tlačovej správy EuroNCAP.

Nezávislá organizácia, ktorá testuje bezpečnosť vozidiel z hľadiska ochrany pasažierov či z hľadiska podpory a spoľahlivosti asistenčných systémov, vyberala tie najbezpečnejšie vozidlá z niekoľkých kategórií.

Tesla obsadila tri prvenstvá

Paradoxom je, že nemecké prémiové autá, ktoré sú synonymom precíznosti, kvality a dôrazu na bezpečnosť, nedosiahli víťazstvo ani v jednej z kategórií.

Spomedzi výkonných vozidiel je najbezpečnejším autom roka 2022 Tesla Model S. Kalifornská automobilka vykázala skvelé výsledky v ochrane dospelých cestujúcich (94 %), ako aj detí (91 %).

Ostatné autá v kategórii ale absolútne deklasovala v teste asistenčných systémom, kde Model S získal až 98 %. Okrem kategórie výkonných vozidiel si Tesla Model S podmanila aj kategóriu čistých elektromobilov.

Elektromobily dominovali aj v ďalších kategóriách

Ak nepočítame kategóriu čistých elektromobilov, v ktorej zvíťazil Model S, aj v štyroch z ďalších päť kategórií vozidiel sa stali najbezpečnejšími autami práve elektromobily.

Jediný spaľovák, ktorý sa do výberu dostal, je navyše čínsky model WEY Coffee 01, ktorý vyhral v kategórii veľkých SUV. Druhé čínske auto, ORA Funky Cat, je najbezpečnejším autom roka v kategórii malých rodinných vozidiel.

Do výberu sa ešte prebojoval Hyundai Ioniq 6 (kategória veľké rodinné autá) a Tesla Model Y (kategória menšie SUV). Nemecké automobilky tak zostali absolútne zahanbené.

Nemeckých áut testovali viac než dosť

Nie je to pritom tak, že by nemecké automobilky minulý rok „zaspali“ a nepredstavili by žiadne konkurencieschopné modely. V minulom roku organizácia Euro NCAP testovala napríklad Mercedes GLC, BMW X1 či Mercedes EQE.

Euro NCAP

V segmente malých rodinných áut bojoval napríklad VW Golf alebo elektrická Cupra Born. Napriek tomu dokázali čínski výrobcovia priniesť do Európy lepšie, respektíve aspoň bezpečnejšie autá. Ak to takto pôjde ďalej, je zrejme len otázkou času, kedy ich aj motoristi začnú preferovať pred tými európskymi.

Európa sa záplave čínskych áut nevyhne

Čína v rámci elektromobility napreduje raketovým tempom a nová analýza PwC predpokladá, že do pár rokov sa Európa stane najväčším svetovým importérom vozidiel z východu.

Na základe analýzy sa predpokladá, že do roku 2025 bude na starý kontinent importovaných až 800 000 čínskych vozidiel, pričom drvivá väčšina z nich majú byť elektromobily.

BYD

Zlomovým momentom bude čoraz vyšší podiel čínskych elektromobilov na svetovom trhu a tiež to, že európske značky vyrábajú čoraz viac elektromobilov práve v Číne.

Pripravme sa na vlnu nových značiek

Nie všetky importované vozidlá teda budú modely čínskych automobiliek. Ako uvádza AutoNews, na základe štúdie sa predpokladá, že z 800 000 importovaných áut v roku 2025 bude až 300 000 patriť západným automobilkám, ktoré elektrické modely v Číne iba vyrábajú.

Medzi tieto značky by mali patriť BMW, Tesla či dokonca Renault. Z „výrobnej haly“ elektromobilov sa do Európy dovážajú napríklad Tesla Model 3 alebo Dacia Spring.

Michal Varga/FonTech

Do Číny navyše presúva svoju výrobu čoraz viac automobiliek z Európy a USA, takže v budúcnosti by podiel importovaných áut mohol ešte narásť.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP