Umelá inteligencia ChatGPT, ktorú vyvinulo laboratórium OpenAI a jej úlohou je komunikácia s ľuďmi a prinášanie informácií o veciach, ktoré ľudí zaujímajú, má ďalšie kontroverzné využitie. Zaujímajú sa oň aj kriminálnici, ktorý túto voľne dostupnú službu využívajú na tvorbu malvéru, škodlivého softvéru – ChatGPT je v tom prekvapivo dobrý, informuje ArsTechnica.

Užitočný nástroj, až príliš

ChatGPT zažil svoj debut koncom minulého roka a aj keď ako prvé zaujali jeho neuveriteľné komunikačné vlastnosti a schopnosť pochopiť, čo sa od neho žiada, čoskoro prišli aj o čosi nepríjemnejšie správy. Tvorivosť ľudí nepozná hranice a to aj v zneužívaní šikovnej technológie. Svedčí o tom aj fakt, že sa ChatGPT začal používať napríklad pri podvádzaní v škole.

Systém je totiž schopný vytvoriť poéziu, esej či dokonca celú novelu. To však zrejme nie je tak strašný problém, ako ten, o ktorom píše bezpečnostná firma Check Point Research(CPR). Prišlo sa totiž na to, že je ChatGPT schopný pomôcť menej zdatným vytvárať škodlivý softvér použiteľný v kybernetických útokoch.

Check Point Research Screenshot

CPR vykonalo analýzu niekoľkých známych hackerských komunít a prišlo na to, že nástroj od OpenAI využívajú niektorí z nich už teraz na to, aby vytvárali škodlivý softvér a to v niektorých prípadoch aj bez toho, aby mali akékoľvek vývojárske skúsenosti.

Má aj prínosné využitia

Aj keď správy o podvodoch a kyber-kriminálnikoch práve nadšenie nevzbudzujú, ChatGPT už dokázal aj svoju užitočnosť a to nielen v komunikácii a informovaní ľudí, ale tiež v špeciálnej schopnosti odhaľovať ochorenie mozgu používateľa skôr, než skúsený doktor.

Vedci prišli na to, že dokáže algoritmus GPT-3 identifikovať v spontánnej debate náznaky, na základe ktorých je možné diagnostikovať alebo predpovedať skoré štádiá demencie a to až v 80 % prípadoch.

Zatiaľ len základ

Ako príklad CPR uvádza príspevok z fóra, ktorého autor pomocou ChatGPT vytvoril pomerne jednoduchý malvér v programovacom jazyku Python. Jedná sa o program, ktorý v dátovom úložisku hľadá bežné súbory, skopíruje ich do dočasnej zložky, prevedie do kompaktnejšieho formátu ZIP a následne odošle na FTP server, ktorý bol pri programovaní zadaný.

Check Point Research Screenshot

Na zdrojový kód malvéru sa CPR pozrelo bližšie a potvrdilo, že môže fungovať a je vytvorený tak, aby hľadal napríklad dokumenty PDF alebo obrázky, pričom ich následne posiela aj bez akéhokoľvek dodatočného zabezpečenia, kvôli čomu môžu tieto dáta skončiť nielen v rukách konkrétneho kyber-útočníka, ale tiež v rukách tretích strán.

Ďalší používateľ zase využil ChatGPT na tvorbu kódu, ktorý môže byť použitý na zašifrovanie správy. Aj v tomto prípade sa jednalo o prvý skript, ktorý používateľ vytvoril. Ako dodáva ArsTechnica, kyber-kriminálnici využili aj pokročilejšiu službu Codex, ktorá takisto využíva umelú inteligenciu.

Check Point Research Screenshot

Nie je zatiaľ jasné, do akej miery môžu byť tieto nástroje skutočne užitočné a či znamenajú menšiu revolúciu. Svoju úlohu ale v kybernetickej kriminalite zrejme zohrajú a je otázne, ako sa k tejto problematike postaví napríklad samotná spoločnosť OpenAI. Aj tento prípad ale dokazuje, že svet umelej inteligencie bude šialený a úplne iný, než si niektorí predstavovali.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú