Americká sociálna sieť Parler sa stala terčom pozornosti len posledné dni, kedy jej Amazon znemožnil prevádzku na svojich serveroch, čomu predchádzalo jej zneužitie na prípravy útokov na sídlo kongresu USA vo Washingtone. Šikovnému hackerovi, ktorý vystupuje pod pseudonymom Patr10tic, sa však z nej tesne predtým podarilo získať dáta, ktoré premenil na „interaktívnu mapu“ celého útoku, píše Futurism.

Podrobná mapa zobrazuje presné polohy osôb

Sociálna sieť Parler sa v USA vyznačovala tým, že necenzurovala príspevky radikálnej pravice, do ktorej patrí aj množstvo voličov úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa.

Tí prostredníctvom nej naplánovali aj nedávne zhromaždenia, ktoré viedli až k útoku na Kapitol vo Washingtone, za čo si Parler vyslúžil vymazanie z obchodov App Store a Google Play a znemožnenie prevádzky na serveroch Amazonu.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / FonTech

Hackerovi Patr10tic sa však podarilo z nie príliš sofistikovane zabezpečenej siete vyťažiť až 50 terabajtov dát z účtov podporovateľov úradujúceho prezidenta, z ktorých vytvoril doslova interaktívnu mapu celého útoku. Projekt zvaný „Y’all Qaeda“ mapuje fotografie a videá spolu s ich GPS súradnicami, ktoré ukazujú, ako hlboko do Kapitolu dav prenikol.

„Asi polovicu dát, ktoré mám, som získal zo zdroja predtým, ako došlo k úniku. Nepotreboval som terabajty videí, iba tie na pôde Kapitolu, takže som zoradil ich GPS súradnice na základe vzdialenosti od budovy a získal som identifikačné čísla týchto videí,“ uviedol hacker pre portál Vice. 

Zobraziť celú galériu (2)
Aj takto to minulú stredu vyzeralo v sídle amerického kongresu / Zdroj: SITA

Mapa v čase písania článku obsahuje približne 50 videí z minulej stredy, z ktorých mnohé vďaka presným polohám usvedčujú aj osoby, ktoré útoky organizovali.

Policajným zložkám sa však podarilo identifikovať a zatknúť niekoľko kľúčových organizátorov útoku aj bez týchto údajov. Podľa vyhlásenia sociálnej siete, ktoré získal portál Business Insider, pomáhal pri identifikácii osôb zapojených do puču aj samotný Parler.

„Twitter“ konzervatívcov

Aplikácia Parler, ktorá dostala pomenovanie „Twitter konzervatívcov“ síce funguje od roku 2018, ale do podvedomia ľudí sa začala dostávať tesne po novembrových prezidentských voľbách v Spojených štátoch. Potom ako začalo byť jasné, že šance úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa na výhru sa zmenšujú, vyrukoval s obvineniami o rozsiahlych volebných podvodoch. Obvinenia dodnes nepodložil žiadnymi dôkazmi a väčšinu jeho súdnych žalôb súdy odmietli ako nedôvodné.

Sociálne siete začali Trumpove tvrdenia o volebných označovať štítkom, ktorý mal používateľov informovať, že ide o nepravdivé alebo zavádzajúce informácie. Podobne končili aj príspevky Trumpových spolupracovníkov alebo podporovateľov.

Denník Guardian uvádza, že po voľbách v USA sa dostal na prvé miesto v rebríčku najpopulárnejších aplikácií spoločnosti Apple. Od 7. novembra do 9. novembra stúpol počet stiahnutí o 2 000%, zo 172 000 denne na 428 700 denne. Len 9. novembra počet stiahnutí prekročil 500 000 užívateľov, ktorí zároveň častokrát opúšťali aj svoje účty na Twitteri, čo označovali ako Twexit.

Prezident Trump si nestihol účet založiť, ale na platforme boli aktívny jeho synovia Donald Jr. a Eric. Platforma umožnila fungovanie účtov aj pravicovým organizáciám, ktoré preukázateľne pôsobia na extrémistickej scéne napríklad Proud Boys. Organizácia Proud Boys má na Twittere aj Facebooku zablokované účty kvôli prejavom neznášanlivosti alebo vyzývania k násiliu. Na Parlery funguje jej účet tak isto ako účty jej členov bez obmedzení. Celý príbeh o pôvode a detailoch aplikácie si prečítaš tu.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP