Začiatkom tohto týždňa Microsoft vydal veľkú aktualizáciu pre Windows 11. Tá nesie označenie 22H2 a priniesla so sebou mnoho dlho očakávaných zmien. Zdá sa však, že s jej vydaním majú problém grafické karty Nvidia, čo potvrdil aj samotný výrobca, ktorý aktuálne pracuje na ich odstránení. Na tému upozornil portál BleepingComputer.

Problém pri hraní hier

Podľa dostupných informácií nová aktualizácia so sebou priniesla množstvo nečakaných problémov pre majiteľov GPU Nvidia. Od jej vydania totiž mnohí používatelia počas hrania pociťujú veľké oneskorenie, sekanie, extrémne nestabilné snímkovanie či pokles vo využití procesora.

Nvidia

Na Reddite mnohí používatelia hlásili aj BSoD alebo modrú obrazovku smrti. Prevažná väčšina problémov bola hlásená na spomínanej webovej stránke a na Feedback Hube, ktorá je aplikáciou spoločnosti Microsoft, upozorňuje portál WindowsLatest.

Jeden z registrovaných členov na Reddite uviedol, že po nainštalovaní aktualizácie zaznamenal počas hrania výrazný pokles vo využití procesora. Ten v niektorých prípadoch klesol z 80 % len na 5 %. Celú situáciu vyriešil vrátením sa k predchádzajúcej aktualizácii. Ďalší používatelia zaznamenali pokles vo využití procesora z približne 60 % na 5 %

Objavilo sa aj množstvo sťažností na nestabilné snímkovanie. „Práve som aktualizoval na 22H2 a vo všetkých hrách mám extrémne nestabilné FPS, predtým som žiadne problémy neregistroval. Hry sa v podstate nedajú hrať,“ píše jeden z používateľov.

NEPREHLIADNI
Nové grafické karty Nvidia ťa vyjdú poriadne draho. V Európe za ne zaplatíš o stovky eur viac

Problém by podľa Nvidie a Microsoftu mal byť v novom nástroji nazvanom „graphics debugging tools“ (nástroje pre ladenie grafiky). Podľa oboch spoločností totiž dochádza k náhodnému zapínaniu tejto funkcie, čo vedie k problémom s výkonom, nižším FPS a sekaniu niektorých hier.

Medzičasom Nvidia stihla vydať čiastočnú záplatu, ktorá tento problém rieši v hrách ako PUBG: BATTLEGROUNDS, F1 2021 či katastrofami sprevádzanom Cyberpunk 2077. Odstránený bol aj problém, kedy sa systém sám od seba po aktualizácii automaticky reštartoval.

Je dôvod očakávať, že tento problém nepostihne len hráčov, ale aj grafikov a ľudí, ktorí využívajú aplikácie náročné na GPU výkon.

Znova sa teda potvrdilo, že vydanie veľkých aktualizácií na Windows so sebou prináša množstvo chýb. Hoci aktualizácie sú dôkladne testované, pri masovom vypustení svetlo sveta uzrie aj mnoho nepovšimnutých chýb, ktoré sa nepodarilo odstrániť.  Preto je pri takejto veľkej aktualizácii vždy lepšie aspoň pár týždňov počkať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú