Zatiaľ čo bezrámikové displeje či duálne fotoaparáty sú skôr vizuálne vylepšenia, pripravovaný GPS modul od spoločnosti Broadcom ponúkne mobilným zariadeniam presnejšie mapovanie a menšiu energetickú náročnosť pri používaní navigácií, ako je Waze, Google Maps či Here.

V smartfónoch sa objaví už budúci rok

Koncom minulého týždňa spoločnosť IEEE Spectrum oznámila, že tento nový modul je pripravený na masovú produkciu a v mobilných zariadeniach by sme ich mohli vidieť už budúci rok. Zároveň to bude prvý GPS systém v smartfónoch, ktorý sa dokáže pripojiť k satelitom L5.

Dokáže poskytnúť omnoho presnejší signál ako starší satelit L1. Modul BCM7755 sa pripája k obom satelitom naraz, aby poskytol čo najpresnejšie meranie. Aj keď v minulosti existovali zariadenia schopné používať L5-ku, bude to po prvýkrát, kedy sa táto technológia dostane k bežnému spotrebiteľovi.

Nevídaná presnosť a polovičná energetická náročnosť

Aktuálne GPS moduly v smartfónoch poskytujú presnosť s odchýlkou približne 5 metrov. BCM7755 však túto vlastnosť vylepšuje, a to na neuveriteľných 30 centimetrov. Spolu so zvýšenou presnosťou by mal nový modul fungovať aj presnejšie v mestách, kde je veľa výškových budov a betónových stavieb.

Novým 28 nm výrobným procesom a využitím rádiovej architektúry bola dosiahnutá aj 50 % úspora energie oproti súčasným ekvivalentom. Táto novinka možno neznie tak vzrušujúco, ako snímač dúhovky, bezrámikový displej a podobné inovácie z tohto roka, no ak bude fungovať ako je doposiaľ predstavovaný, bude to významný krok vpred pre všetky zariadenia na svete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom