Známy výrobca akčných kamier, spoločnosť GoPro, sa pilne snaží dostať do zisku. Minulú stredu oznámila, že prebehlo už tretie kolo prepúšťania zamestnancov za posledný rok.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

GoPro v poslednom kole zrušilo 270 otvorených pozícií na plný úväzok. V novembri tiež prepustilo až 200 ľudí a v januári ďalších 100 zamestnancov. CEO spoločnosti, Nick Woodman, si už konečne uvedomil, prečo sa GoPro topí v problémoch. Dôvodom je veľký pokrok smartfónov za posledné roky. Známa spoločnosť však tejto situácii nevenovala dostatočnú pozornosť a zaostávala za pokrokom. Veľa ľudí tak v dnešnej dobe uprednostňuje nahrávanie videí smartfónom ako GoPro kamerou. A to najmä teraz, keď máme smartfóny s možnosťou nahrávania 4K videí či slow-motion pri takmer 1000 fps.

GoPro HERO 5 Black edition môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

gopro hero 5 black
zdroj fotografie: Twitter/by Walski

GoPro teda čelí pomerne veľmi náročnej úlohe. Musí prísť na to, ako donútiť používateľov smartfónov, aby si opäť kúpili prídavnú GoPro kameru do svojej výbavy. Vlajková loď GoPro Hero 5 Black sa momentálne predáva za približne 400 €, a to bez akýchkoľvek úchytov či iného podobného príslušenstva. Na neúspech bola, bohužiaľ, odsúdená aj kamera GoPro Hero 4 Session, ktorej cenu v roku 2015 musel výrobca znížiť o 100 dolárov už po troch mesiacoch od predstavenia. Bolo to najmä z dôvodu, že zákazníkov zaujímala viac kvalita videa ako tvar kamery.

gopro karma
zdroj fotografie: Twitter/Rodando En RD

nenechaj si ujsť
Špičkový dron GoPro Karma sa po obrovských problémoch znova vracia na pulty predajní

Americký výrobca sa minulý rok snažil presadiť aj v oblasti komerčných dronov. Nanešťastie, ani tento krok sa mu veľmi nepodaril, nakoľko musel vymeniť 2500 kusov dronu Karma kvôli problémom so stratou energie priamo uprostred letu. Akcie spoločnosti klesli až o 76 % od ich verejnej ponuky v roku 2014. Analytik Morgan Stanley si myslí, že napriek znižovaniu nákladov sa GoPro tento rok ešte do zisku nedostane. Náklady na reštrukturalizáciu v poslednom kole sa totiž odhadujú na približne 10 miliónov dolárov, pričom drvivú väčšinu tvorilo odstupné pre zamestnancov. Sme zvedaví, čo GoPro v budúcnosti podnikne, aby sa opäť postavilo na nohy a hlavne dostalo do zisku.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
9%
Páči sa mi to
11%
Chcem to
3%
Mám to
6%
Nepáči sa mi to
66%
Neznášam to
6%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.