Striktná cenzúra internetu a služieb v Číne neumožňuje ani Googlu v krajine prevádzkovať niektoré služby. Spoločnosť tam tak nemôže ponúkať pre smartfóny svoje aplikácie a mnoho ďalších produktov, no teraz sa vynárajú nové skutočnosti o tajne vyvíjanom projekte. Google má podľa všetkého pracovať na aplikácii Dragonfly pre Android, ktorá by v Číne umožnila sledovať pohyb používateľov na internete.

Internet v tejto ďalekej ázijskej krajine nie je ani zďaleka tak otvorený ako u nás a tamojšia vláda nariadila prísnu cenzúru, ktorá používateľom blokuje mnohé známe stránky a služby. Najväčšie zmeny sa udiali ešte v roku 2010, kedy bol Google obvinený z phishingu proti aktivistom za ľudské práva. Napriek tomu v Číne ponúka zopár svojich služieb, no väčšina produktov a softvéru ostáva v tejto krajine neprístupná. Používateľ tak môže využiť napríklad Google Prekladač, no k vyhľadávaču spoločnosti sa nedostane.

Kontroverzný tajný projekt Googlu

Obmedzenia a tamojšie prísne pravidlá internetu sa snaží teraz Google splniť pri vývoji Android aplikácie Dragonfly, ktorá má podľa informátora prepájať výsledky vyhľadávania s telefónnym číslom používateľov. Týmto spôsobom by čínska vláda mohla jednoducho sledovať a odhaliť naozaj každého. Mnohí sa však obávajú, že Google týmto projektom poruší ľudské práva, kvôli čomu už celkovo rezignovalo aj 5 jeho zamestnancov. Zvyšok z nich pritom o projekte Dragonfly takmer nič netuší.

Nenechaj si ujsť
Desiatky Androidov obsahujú zásadné bezpečnostné chyby. Dvere útočníkom otvárajú aj známi výrobcovia

Až 1 400 ľudí z Googlu pritom podpísalo petíciu pre odhalenie bližších informácií o tomto tajnom vývoji aplikácie, na ktorej spolupracuje aj čínska spoločnosť. Google však doteraz nepotvrdil existenciu aplikácie Dragonfly, no priznal, že v Číne vykonáva experimentálne práce na vyhľadávacej službe, ktorú ale tak skoro nespustí. Tento projekt zahalený rúškom tajomstva vyvoláva pochybnosti a obavy aj u amerického kongresu, ktorý sa cíti byť zodpovedný za to, aby americká spoločnosť nepodporovala porušovanie ľudských práv a slobôd v zahraničí.

Vyhľadávanie a priraďovanie histórie k telefónnym číslam ľudí je podľa Googlu zrejme najlepším spôsobom ako byť súčasťou čínskeho internetu a pritom splniť jeho prísne pravidlá. Podporovať vládne organizácie pri dohľade nad súkromím obyvateľov Číny ale nie je tým správnym spôsobom ako sa vyhnúť porušeniu ľudských práv. Pravdou však ostáva fakt, že aj bez prepojenia vyhľadávania na telefónne číslo používateľa bývajú mnohí obyvatelia tejto krajiny na internete sledovaní vládou. Ostáva tak na rozhodnutí Googlu či Čínu v tomto správaní podporí a odhalí aj ďalšie detaily o aplikácii Dragonfly.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú