Google predstavil novú schému pre aktualizovanie Android smartfónov ešte s príchodom operačného systému Android 7.0 Nougat. Rozdelenie úložiska malo priniesť benefit v podobe rýchlych a nenápadných aktualizácií celého systému, ktorý by sa v novej verzii nainštaloval na pozadí.

Mnohí výrobcovia však túto techniku z viacerých dôvodov dlhé roky ignorovali, no čoskoro môže byť povinná. Pripravovaný Android 11 má totiž zaviesť v smartfónoch povinnú virtuálnu partíciu A/B pamäte, ktorá by zabezpečila aktualizovanie systému na pozadí, informuje XDA-Developers.

Tento staro-nový spôsob aktualizovania by prispel k rýchlejšej a nenápadnej aktualizácii celého systému Android v podporovaných smartfónoch, ktorých používatelia by po inštalácií novej verzie museli len reštartovať zariadenie.

Následne by sa systém už spustil v aktualizovanej verzii. Túto možnosť majú výrobcovia Androidov už niekoľko rokov, no takáto partícia pamäte a inštalácia systému by si vyžadovala viac úložného priestoru.

Google chcel zmeniť spôsob aktualizovania Androidov. Výrobcovia však boli proti

Kvôli malým kapacitám pamäte ROM najmä u lacnejších zariadení tak mnohé spoločnosti túto techniku inštalácie vôbec nevyužívali.

Nový Android 11 však môže takýto update zaviesť ako povinnosť a postupom času sa môže stať „tichá“ aktualizácia Android smartfónov úplným štandardom. Pri Androide 11 test overí, čí zariadenie podporuje virtuálnu A/B partíciu pamäte, a pokiaľ áno, tak bude môcť využiť nový spôsob aktualizovania.

FonTech

Nenechaj si ujsť
Návod: Špeciálne triky, ako detailne ovládať svoj Android smartfón

Google zatiaľ túto metódu updatovania nezačlenil medzi povinné, no pokiaľ tak urobí, každý Android smartfón bude musieť v budúcnosti podporovať virtuálnu partíciu a mať vyhradený priestor aj pre inštaláciu nových systémových verzií.

Doterajšie smartfóny totiž využívali klasický spôsob aktualizovania prostredníctvom nastavení a následná inštalácia novej verzie Androidu trvala niekoľko minút, v priebehu ktorých mohol prísť používateľ o dôležité notifikácie alebo správy.

Flickr

Spoločnosť tak verí, že so zavedením nového spôsobu nenápadného aktualizovania Androidu prispeje k pohodlnejšiemu a jednoduchšiemu aktualizovaniu podporovaných smartfónov.

V prvom rade však nástupu tejto zmeny musia vyhovieť výrobcovia, ktorí by do zariadení museli prihodiť zopár gigabajtov pamäte naviac, informuje 9to5Google.

Ak však Google spoločnosti donúti podporovať A/B partícu, môže sa tento spôsob aktualizovania systému dostať do smartfónov už koncom tohto roka alebo v priebehu toho budúceho.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom