banner-minote-pro
Asi väčšina z vás vie, že operačný systém Android je postavený na programovacom jazyku Java. Javu a jej Java API vlastní spoločnosť Oracle, s ktorou Google vedie poslednú dobu dosť veľa sporov. Na internete začalo preto kolovať veľmi veľa rôznych správ a Google to teraz uviedol na správnu mieru.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Najčastejšie sa uvádzalo, že Google plánuje nahradiť Application Programming Interface (API) Javy za OpenJDK. Všetky tieto správy spustilo to, že Google odoslal veľký commit, ktorý zmenil 8902 súborov s komentárom:

Initial import of OpenJdk files.
Create new libcore/ojluni directory with src/main/java and src/main/native subdirectiories.
Build ojluni into core-oj jar.
Use openjdk classes from java.awt.font package.
Copy all files from jdk/src/share/classes and jdk/src/solaris/classes directories in openjdk into libcore/ojluni/src/main/java.
Copy following native files from openjdk to libcore/ojluni/src/main/native: (dlhý zoznam súborov)

Java má za sebou dlhú históriu a poslednú dobu aj veľa sporov Oracle vs Google. Programovací jazyk Java tu bol už dlho pred tým, než napríklad Android. Vznikol v roku 1995 pod záštitou spoločnosti Sun Microsystems. Tak Java dlhodobo fungovala a vyvíjala sa. Neskôr v roku 2009 spoločnosť Oracle odkúpila Sun Microsystems. V roku 2010 Oracle podal žalobu na Google za porušenie autorských práv a patentu. Oracle tvrdí, že Android nemôže využívať Java API bez ich súhlasu. Google vyhlásil, že rozhranie API nemôže byť chránené autorskými právami, pretože sú nevyhnutné pre vývoj softvéru, spoluprácu a inovácie. V roku 2012 sudca rozhodol, že Google neporušil patent Oraclu a tiež, že API Javy nemôžu byť chránené autorskými právami.

Android-OpenJDK

V roku 2014 Federal Circuit čiastočne vyvrátil rozhodnutie Okresného súdu v prospech Oracle, kde dodal, že API Javy môžu byť chránené autorskými právami. Prípad sa tak dostal v roku 2015 až na americký najvyšší súd, ten ho však odmietol vypočuť a poslal ho späť na nižší, kde bude musieť Google dokázať, že správne používa API chránené autorským právom od Oracle. Nahradenie Java API pomocou OpenJDK sa možno zdá ako dobrá voľba no v skutočnosti to nie je možné, lebo API a JDK sú trochu odlišné veci.

Google však potvrdil, že OpenJDK má nahradiť strarý kód z Apache Harmony, čo je veľmi starý open source projekt, ktorý skončil svoj vývoj koncom roka 2011. V praxi to teda znamená, že Android N bude obsahovať ešte viac kódu od Oracle. OpenJDK je však open source projekt, takže by Oracle už nemalo robiť problémy.

Zdroj: Venturebeat.com

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP