Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Sociálna sieť Google+ mala byť priamym konkurentom pre Facebook. Od uvedenia na trh v roku 2011 však výrazne tápa a materská spoločnosť sa rozhodla ukončiť jeho funkcionalitu pre bežných používateľov. Google+ navyše končí za veľmi kontroverzných podmienok.

Google oznámil ukončenie podpory pre svoju sociálnu sieť prostredníctvom blogu. Bežní používatelia dostávajú čas do konca augusta budúceho roku, aby si stiahli alebo presunuli svoje dáta z Google+. Spoločnosť zatiaľ neposkytla detailnejšie informácie, ako to spraviť, ale prisľúbila ich doplnenie v najbližších dňoch.

Google zároveň vo vyhlásení uviedol, že služba nekončí úplne. Ich analýza totiž ukázala, že Google+ je vhodnejší na využívanie ako podnikový produkt, v rámci ktorého sa spolupracovníci môžu zapojiť do internej diskusie a firemnej sociálnej sieti. Aj v tomto prípade sa bližších informácií dočkáme v nasledujúcich dňoch, Google však prezradil, že služba bude dostávať aj nové funkcie.

Mlčali, lebo sa báli sa o reputáciu

Ukončenie sociálnej siete síce spoločnosť zrejme dlhšie plánovala, no prichádza pomerne náhle a môžu za to aj kontroverzné udalosti z posledných hodín. Portál The Wall Street Journal totiž priniesol informácie, že spoločnosť ešte v marci našla v rozhraní sociálnej siete bezpečnostnú chybu, ktorá mohla ohroziť súkromie takmer 500-tisíc používateľov.

Google zraniteľnosť v danom čase rýchlo eliminoval, pričom nezaznamenal aktivitu, ktorá by naznačovala, že by bola reálne zneužitá. Najväčšia kontroverzia nastala až teraz, pretože vysvitlo, že sa spoločnosť rozhodla o danom incidente neinformovať. Podľa informácií z portálu Wall Street Journal sa predstavitelia báli, že ohlásenie chyby poškodení reputáciu firmy a zasiahnu regulátori. V tom čase totiž vrcholil aj škandál, v ktorom bol zapletený Facebook a spoločnosť Cambridge Analytica.

V čase incidentu ešte nebola v platnosti ani regulácia GDPR, ktorá dnes núti firmy oznámiť podobné zistenia v priebehu 72 hodín. Chyba v Google+ sa mala nachádzať v rozhraní API, ktoré využívali aplikácie tretích strán. Podľa oficiálnych správ mohli vývojári odhalením softvérového bugu získať prístup k súkromným dátam používateľov. Počet aplikácií, ktoré sa teoreticky mohli k dátam, Google určil na  438. Aj keď spoločnosť zneužitie nezistila, pre nedostatočné údaje to nie je možné úplne vylúčiť. Teraz sa čaká na to, ako na incident zareagujú kontrolné úrady, prípadne regulátori.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú