banner-mi-notebook-air-13I keď dnešné smartfóny, fotoaparáty či zrkadlovky dokážu vyprodukovať fotografie vo veľmi vysokých rozlíšeniach, predsa len občas natrafíme na nejaké nepodarky v nízkom rozlíšení. 

Ešte väčší problém nastáva pri približovaní fotografií, kedy je možné zreteľne pozorovať jednotlivé pixely. Problém takýchto fotografií sa snaží vyriešiť Google. Tento týždeň totiž predstavil prototyp softvéru pod menom RAISR, čo je skratka pre „Rapid and Accurate Image Super-Resolution“. Jeho poslanie sme už naznačili, čiže bude vylepšovať fotografie v nízkom rozlíšení. Metóda vylepšovania sa výrazne nelíši od súčasných metód.

Vyššie je originál a nižšie výsledok z RAISR

Vyššie je originál a nižšie výsledok z RAISR

Avšak, kým tradičné metódy vkladajú do obrázkov nové pixely na základe pevných pravidiel, RAISR sa prispôsobuje v závislosti od obrázka. Softvér vie rozlíšiť náhlu zmenu jasu a farebného prechodu, čo zvyčajne indikuje roh objektu. Výsledné fotografie sú vďaka tomu menej rozmazané. Na podobnej technológií pracuje aj startup Magic Pony, ktorý začiatkom roka odkúpil Twitter. Ten sa však zameriava na videá, čo je oveľa ťažšia úloha, keďže musí rýchlo spracovať niekoľko desiatok snímok.

Vľavo originál, vpravo RAISR. Na tomto príklade si môžeme všimnúť, že rohy objektov sú síce menej pixleované, no zároveň stále rozotrené

Vľavo originál, vpravo RAISR. Na tomto príklade si môžeme všimnúť, že rohy objektov majú síce menej pixelov, no sú stále rozostrené

google-raisr-nahlad

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP