banner-mi-notebook-air-13I keď dnešné smartfóny, fotoaparáty či zrkadlovky dokážu vyprodukovať fotografie vo veľmi vysokých rozlíšeniach, predsa len občas natrafíme na nejaké nepodarky v nízkom rozlíšení. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Ešte väčší problém nastáva pri približovaní fotografií, kedy je možné zreteľne pozorovať jednotlivé pixely. Problém takýchto fotografií sa snaží vyriešiť Google. Tento týždeň totiž predstavil prototyp softvéru pod menom RAISR, čo je skratka pre „Rapid and Accurate Image Super-Resolution“. Jeho poslanie sme už naznačili, čiže bude vylepšovať fotografie v nízkom rozlíšení. Metóda vylepšovania sa výrazne nelíši od súčasných metód.

Vyššie je originál a nižšie výsledok z RAISR

Vyššie je originál a nižšie výsledok z RAISR

Avšak, kým tradičné metódy vkladajú do obrázkov nové pixely na základe pevných pravidiel, RAISR sa prispôsobuje v závislosti od obrázka. Softvér vie rozlíšiť náhlu zmenu jasu a farebného prechodu, čo zvyčajne indikuje roh objektu. Výsledné fotografie sú vďaka tomu menej rozmazané. Na podobnej technológií pracuje aj startup Magic Pony, ktorý začiatkom roka odkúpil Twitter. Ten sa však zameriava na videá, čo je oveľa ťažšia úloha, keďže musí rýchlo spracovať niekoľko desiatok snímok.

Vľavo originál, vpravo RAISR. Na tomto príklade si môžeme všimnúť, že rohy objektov sú síce menej pixleované, no zároveň stále rozotrené

Vľavo originál, vpravo RAISR. Na tomto príklade si môžeme všimnúť, že rohy objektov majú síce menej pixelov, no sú stále rozostrené

google-raisr-nahlad

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
50%
Páči sa mi to
50%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.