Dnes by sme už v nových smartfónoch márne hľadali fyzické tlačidlá na ovládanie v systéme. Ak aj áno, tak sa jedná zväčša o veľmi špecifické zariadenie, prípadne veľmi lacné. Oveľa viac sú v kurze softvérové tlačidla, prípadne gestá, ktoré sa dostali do obľuby s príchodom iPhone X.

Bol to práve iPhone X a Apple, ktorý rozšírili ovládanie gestami medzi iné zariadenia. Aj keď sa nejednalo o prvé zariadenie, treba uznať, že iPhony boli vždy tie, ktoré keď niečo do smartfónov implementovali, automaticky sa to stalo žiadané. Postupne ich začalo implementovať aj viacero Android výrobcov, pričom s verziou Android 9.0 Pie prišla aj ich natívna podpora priamo od spoločnosti Google. Nejde však o najlepšie riešenie, preto už v nasledujúcej verzii má prísť zmena, ktorá poteší viacerých z nás. Informáciu priniesol portál Phonearena s odvolaním sa na vlákno XDA-Developers.

Veľmi podobné ako na iPhone

Portálu XDA sa podarilo dostať do vývojárskych možností na smartfóne Google Pixel 2 XL, na ktorom bežal systém Android Q beta. Tam objavili niekoľko zaujímavých možností pre tých, ktorí využívajú možnosť ovládania gestami. Používanie týchto gest v novom systéme tak bude veľmi podobné tomu, ako fungujú gestá na iPhonoch. Tieto zmeny zahrňujú nasledovné:

  • Prechod k predchádzajúcej úlohe potiahnutím vľavo na navigačnej lište
  • Spustenie nedávnych aplikácií potiahnutím nahor a podržaním
  • Zobrazenie notifikačného panelu potiahnutím po displeji smerom nadol v ktoromkoľvek mieste
  • Potiahnutím zdola na domovskej obrazovke sa zobrazia predvolené aplikácie
  • Plynulejšie animácie
  • Vrátanie odstránenej karty v zozname nedávnych aplikácií

Viaceré zmeny si môžeš priamo pozrieť v priložených videách. Okrem toho však dôjde aj k odstráneniu tlačidla späť a ostane len tzv. pilulka. Znova podobne ako pri iPhone. Navyše, ak by sa používateľovi nový spôsob ovládania nepáčil, môže si ponechať súčasný (čo je vzhľadom na masívnu kritiku nepravdepodobné).

Zdá sa tak, že Google už viac nechce experimentovať s rôznymi obmenami gest a radšej tak staví na overenú istotu, ktorú si majitelia iPhonov pochvaľujú. Takéto gestá však budú dostupné zrejem len v prípade čistého Androidu, nakoľko výrobcovia sa snažia presadiť svoje vlastné riešenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom