Fotovýkon je v súčasnosti jednou z najdôležitejších oblastí smartfónov a jednoznačný prím hrá nočná fotografia. Veľké veci ukázal Huawei v modeloch P20 Pro aj Mate 20 Pro, Google však kontruje technológiou, ktorá na trhu zrejme spôsobí ešte väčší rozruch.

Už tesne po predstavení najnovšieho Pixel smartfónu sa do obehu dostala neoficiálna verzia potenciálne revolučnej funkcie od Google. Išlo o nočný režim, respektíve nočné videnie (podľa názvu Night Sight) pre fotoaparáty. Čakanie však skončilo a Google oficiálne sprístupňuje funkciu pre všetky Pixel smartfóny. Portál The Verge teraz priblížil, čo vlastne Night Sight dokáže.

Unikátna technológia

Google využíva pri snímaní nočných fotiek odlišnú techniku než napríklad Huawei a je vývojom HDR+ režimu, ktorý tiež začal na smartfónoch Pixel. Night Sight nevytvára len jednu fotografiu s dlhou expozíciou, ale namiesto toho zosníma sériu niekoľkých samostatných záberov s rôznym nastavením. Počet snímok je rôzny a závisí na podmienkach scény.

Dieter Bohn / Twitter

Maximom je však trvanie 6 sekúnd, počas ktorých môže nasnímať najviac 15 záberov s expozíciou 1/3 sekundy, alebo v druhom extréme 6 snímok so sekundovou expozíciou. Koľko a akých fotografií však spraví, závisí aj napríklad od toho, či zariadenie drží používateľ v ruke, alebo je pevne umiestnené na statíve. Samozrejme, veľkú úlohu v takých prípadoch hrá optická stabilizácia smartfónu, ale hlavne aj umelá inteligencia. Ešte pred nasnímaním fotografie pracujú algoritmy na analýze pohybujúcich sa objektov, aby bolo možné ich ostré zachytenie.

Daniel Rubino / Twitter

Ide teda o mimoriadne zložitý a náročný proces, počas ktorého sa rozhoduje o detailoch, svetelnosti aj dynamickom rozsahu fotografie. Google algoritmus trénoval na obrovských množstvách dát a výsledkom toho je aj unikátny spôsob pre vyváženie bielej na výsledných záberoch. V spoločnosti dokonca uvažujú, že špeciálny algoritmus vyváženia bielej bude v základnom nastavení fotoaparátu.

Vlad Savov / Twitter

Vlad Savov z The Verge však upozorňuje aj na možný problém s Night Sight režimom. Mnohé fotografie totiž prestávajú vyzerať ako snímky zachytené v noci. Pôsobia často ako denné zábery, čo môže byť problém pre zaznamenanie reálnej atmosféry scény. Riešením však môže byť následná postprodukcia v niektorom z editorov. Pri spájaní viacerých fotografií do jednej je však komplikované presne zachytiť aj pohyb objektov. Využitie bude preto hlavne pre statické objekty.

Vlad Savov / Twitter

Faktom zostáva, že nočný režim od Google produkuje zábery, ktoré rozhodne udivujú. Ide o ďalší významný pokrok v smartfónovej fotografii a dokazuje, že softvér dokáže byť v tomto súboji rozhodujúcim faktorom. Na nový režim sa tak môžu tešiť všetci používatelia Pixel smartfónov, pričom z Night Sight nebude ťažiť len zadný, ale aj predný fotoaparát. V prípade prvej generácie zariadení však dozaista bude obmedzením chýbajúca optická stabilizácia zadného snímača. Napriek tomu sa je na čo tešiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom