Dlhotrvajúce šumy o možnom obchode medzi spoločnosťami Google a HTC sú na konci. Dohoda dvoch gigantov má však trochu iné rozuzlenie než sa predpokladalo. Google nakoniec získa časť expertov HTC a nevýhradné právo na duševné vlastníctvo spoločnosti. 

Celý obchod má hodnotu 1,1 miliardy dolárov, čo je takmer 833 miliónov eur. Taiwanský výrobca smartfónov však neprechádza kompletne pod krídla amerického giganta, ale Google sa zameral na angažovanie hardvérových expertov HTC. S mnohými z nich pritom už firma spolupracovala pri vývoji smartfónov Pixel. Teraz títo odborníci oficiálne prejdu pod nového zamestnávateľa.

Podľa informácií, ktoré uvádza The New York Times, sa dohoda dotkne približne 2 000 zamestnancov. Spoločnosť HTC však bude naďalej pokračovať vo vlastnej produkcii smartfónov. Uzatvorenie obchodu ohlásil súčasný šéf hardvérovej divízie Google, Rick Osterloh.

Dlhoročná spolupráca

Spolupráca medzi Google a HTC má už naozaj dlhú históriu. Tieto spoločnosti predstavili v roku 2008 vôbec prvý komerčný smartfón so systémom Android s názvom HTC Dream. Neskôr priniesli aj zariadenia Nexus One (2010) či Nexus 9 (2014). HTC bol lídrom na trhu napríklad aj pri nástupe 4G technológií alebo pri využití kovovej konštrukcie v smartfónoch.

Hardvér „Made by Google“

Google to teda do ďalších rokov myslí s výrobou hardvéru pod vlastnou značkou vážne. Z minulosti však už má nevydarené skúsenosti, keď sa popálil pri nákupe mobilnej divízie Motorola Mobility. Spoločnosť kúpil v roku 2012 za vtedajších 12,5 miliárd dolárov, aby ju následne o dva roky predal Lenovu za menej než štvrtinu. Najbližšie sa však už môžeme tešiť na predstavenie novej generácie smartfónov Pixel či domáceho asistenta Home, ktoré prebehne už 4. októbra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom