banner-mi-notebook-air-13Google tento rok na konferencií I/O oznámil spoluprácu s Yi Technology (dcérska značka Xiaomi) pri výrobne ďalšej VR súpravy. Zatiaľ čo Jump je určený pre vysoko rozpočtové filmové spoločnosti v Hollywoode, táto čínska firma ponúka bezpečnostné a outdoorové kamery za naozaj dostupné ceny. Na portáli Wareable sa objavil rozhovor so spoluzakladateľom a CEO spoločnosti, Seanom Daom.

Začiatky lacných kamier

Aj napriek tomu, že výrobca zamestnáva vyše 400 pracovníkov, Da stále označuje Yi za startup. S radou domácich bezpečnostných kamier bola akčná kamera Yi Action Camera prvý väčší projekt. Prvá generácia bola predstavená v marci minulého roka a cenovka nepresiahla vynikajúcich 90 €. „Bola to prvá kvalitná kamera v tejto cenovej kategórií.“ V júly spoločnosť predstavila vysoko výkonnú druhú generáciu so podporou 4K videa, dotykovým LCD displejom a vylepšenou výdržou batérie.

xiaomi-yi-4k-action-camera-9

Da taktiež poznamenal, že Yi 4K Action Camera sa môže rovnať konkurencii GoPro Hero 5 (360 €) za cenu na úrovni 225 €. Rôzne recenzie a hodnotenia používateľov to iba potvrdzujú. GoPro má na trhu s akčnými kamerami síce stále najväčšie meno, no CEO si myslí, že sú príliš drahý a chce si vybojovať pozíciu na rovnakej kvalitatívnej úrovni za podstatne nižšie ceny.

Spolupráca s Google

Pomer ceny a kvality bolo presne to, čo hľadal Google, keď začal spolupracovať s Yi Technology. Nadchádzajúca VR Jump súprava, ktorá bude predstavená koncom tohoto roka, využije práve akčnú kameru Yi 4K Action Camera namiesto tých od GoPro. Google spolupracoval minulý rok s konkurentom čínskej spoločnosti na Odyssey Jump súprave, ktorá pozostávala zo 16 Hero 4 kamier, ktoré dokopy stáli až astronomických 15 000 €.

odyssey-vr

Pri pohľade na cenu pochopíte, že zariadenie nie je určené pre bežného používateľa. Naopak, zariadenie je zamerané pre profesionálne využitie, rovnako ako podobné sústavy, napríklad Nokia OZO s cenovkou až 55 000 € alebo Facebook Surround 360 za 27 000 €.

Nová VR Jump sústava by mala byť vďaka použitiu Yi kamier oveľa dostupnejšia. Ak bude opäť použitých 16 kamier, pričom každá je lacnejšia o 90 – 120 €, celková cena zariadenia by mohla byť nižšia až o 1600 €. V každom prípade, pre normálneho používateľa bude kamera stále cenovo nedostupná a uplatnenie si nájde iba vo filmových štúdiách. Veríme ale, že práve táto časť priemyslu môže pomôcť pri vývoji VR. Sú to vždy profesionáli, ktorí začínajú ako prví s novými technologickými oblasťami.

_mg_3556-1-ed

Tieto nové zariadenia povedú k vytvoreniu ďalšieho kvalitného obsahu a ukážu tak pravý potenciál virtuálnej reality. Sean Dao ďalej dodal: „Zatiaľ tu, bohužiaľ, nie je dostatok kvalitného obsahu. To je presne ten problém, ktorý chceme spoločne s Googlom vyriešiť.“ Za zmienku tiež stojí, že Google oznámil spoluprácu s IMAX v rovnakom čase ako s Yi Technology.

18143-1e0c4f548486b3683cfd6f8e1ec50397

Sean Dao

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP