Včerajšia konferencia I/O, na ktorej Google každoročne predstavuje svoje najväčšie novinky a inovácie. Aj tento rok už v prvý deň priniesol niekoľko úžasných inovácií a nových funkcií do svojich produktov. Poďme sa na ne tak spolu pozrieť.

Azda najväčšou a najzaujímavejšou novinkou je funkcia s názvom Google Lens. V podstate ide o to, že Google Lens spraví z tvojho fotoaparátu v smartfóne inteligentného asistenta. Celé to úzko súvisí s vylepšenou detekciou okolitého sveta pomocou kamery smartfónu, ktorú Google vylepšil na takú úroveň, že umelá inteligencia dokáže obrázky rozoznávať presnejšie ako človek. Pekný príklad využitia tejto funkcie môžeš vidieť na obrázku nižšie.

zdroj fotografie: Google I/O

Google Fotky budú pracovať oveľa lepšie

Až s tromi inováciami prišla aplikácia Google Fotky. Bezpochyby tou najväčšou je inteligentné zdieľanie fotografií. Aplikácia teda rozozná osobu, napríklad tvojho kamaráta na fotografii, potom v albume vyhľadá všetky fotografie, na ktorých sa nachádza a ty jedným kliknutím môžeš tieto fotografie s danou osobou zdielať. Novinkou je tiež takzvané zdieľanie albumov.

zdroj fotografie: Google I/O

Poslednou inováciou je funkcia Google Photo Book. Chceš pre niekoho blízkeho vytvoriť fyzickú fotoknihu, no nebaví ťa prehľadávať stovky fotiek? Google to urobí za teba. Vyberieš si len osobu, ktorá sa má na fotografiách nachádzať, umelá inteligencia vyberie tie najlepšie zábery a hotovú knihu ti pošle priamo domov. Aké jednoduché a úžasné, čo povieš?

YouTube vstupuje do novej éry

Ďalšia časť konferencie patrila YouTube. Aj ten priniesol niekoľko skvelých noviniek. Ako prvú spomenieme možnosť sledovať 360-stupňové videá na televízoroch.

zdroj fotografie: Google I/O

Druhou nemenej dôležitou novinkou je YouTube Super Chat. Túto funkciu určite ocenia streameri a diváci, ktorí si chcú byť istí, že streamer si ich správu v chate určite prečíta. Princíp je jednoduchý. Napíšeš správu, určíš si sumu, ktorou chceš podporiť streamera, odošleš a je to. Streamerovi sa správa zobrazí ako prioritná a ty tak máš istotu, že to, čo mu chceš odkázať, nijako neprehliadne.

zdroj fotografie: Google I/O

Android O ako zlatý klinec programu

Tak a na záver tu máme pre mnohých asi tú najzaujímavejšiu časť. Predstavenie noviniek, ktoré sa budú nachádzať v novom Androide O. Android smartfóny znova prinesú o čosi lepší multitasking, vďaka funkcii Picture in Picture. Jednoducho si môžeš minimalizovať video na YouTube, otvoriť si poznámky a zapisovať si nejaké potrebné informácie z videa.

zdroj fotografie: Google I/O

Novinkou sú taktiež vylepšené notifikácie, ktoré nesú názov Notification Dot. Ako názov jasne napovedá, ide o notifikačnú bodku, ktorá sa zobrazí pri ikone aplikácie. Notifikáciu si potom budeš môcť prečítať či už klasicky v hornej lište, alebo podržaním prsta na ikone aplikácie.

Nenechaj si ujsť
Android dobýja svet. Používa ho už takmer tretina svetovej populácie

Poslednou zaujímavosťou, ktorú by sme mali spomenúť, je inteligentný výber textu. Výber textu na smartfónoch s Androidom prevádzame buď dvojklikom, alebo podržaním prsta na slove, ktoré chceme označiť. Smartfón potom dané slovo vyberie. Nová funkcia však dokáže detekovať, či slovo, ktoré chceš označiť nie je napríklad súčasťou adresy alebo nejakého názvu. Ak áno, neoznačí len samotné slovo, ale napríklad celú adresu.

zdroj fotografie: Google I/O

Takmer úplný záver predstavenia patril virtuálnej realite Daydream. Najdôležitejšou inováciou je asi to, že do headsetu už nemusíš mať nadokovaný tvoj smartfón. Headset po novom totižto obsahuje displej, procesor a rôzne pohybové senzory. Noviniek bolo, samozrejme, viac, no my sme zhrnuli len to najpodstatnejšie a najzaujímavejšie z tohto veľkého dňa. Napíš nám do komentárov, čo si o týchto vylepšeniach a nových funkciách myslíš.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú