Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Medzi najpoužívanejšie služby na internete rozhodne patria YouTube, Gmail, Google Drive či vyhľadávač a všetky z nich môžeš využívať zadarmo. Na oplátku o tebe Google získava rôzne informácie, ktoré vie následne predať inzerentom, aby boli ich reklamy čo najefektívnejšie. 

Poznáš to, keď surfuješ vo vodách internetu a na stránkach sa ti objavujú rôzne reklamy s produktami, ktoré si si pred časom prehliadal alebo by ťa mohli zaujať. Rodičom malých detí sa môžu zobrazovať reklamy na detské oblečenie a milovníkov smartfónov lákajú nové a zaujímavé kúsky z e-shopov. Čo myslíš, odkiaľ Google vie, o aké produkty sa zaujímaš? Gigant nenápadne zbiera rôzne informácie o používateľoch, ktorí využívajú jeho služby. Tieto dáta vypĺňaš pri registrácii Gmailu alebo nastavení smartfónu s Androidom. Google tak dokáže získať telefónne číslo, meno používateľa, ale aj jeho polohu a ďalšie podobné údaje. Aké množstvo a druhy informácií o tebe táto spoločnosť vie, však už zistíš o pár riadkov nižšie.

Stránku pre aktivitu na internete „Moja aktivita“ nie je ľahké nájsť, no je potrebné byť prihlásený do služby Google. Po tomto kroku prejdi na adresu https://history.google.com/history/, kde môžeš nájsť informácie o všetkých tvojich aktivitách na internete.

zdroj fotografie: FonTech

Následne sa zobrazí zoznam navštívených stránok. Taktiež je možné zoznam týchto webov odstrániť, či už po jednom, alebo všetky, ktoré boli zaznamenané počas jedného dňa. Stačí jednoducho kliknúť ikonku 3 bodiek, ktorá obsahuje možnosť zobrazenia podrobností alebo odstránenia týchto informácií. 

zdroj fotografie: FonTech

Pokiaľ chceš odstrániť aktivitu z celého obdobia, musíš sa vrátiť na hlavnú stránku „Google Moja aktivita“, kde v pravo hore nájdeš znova ikonu s tromi bodkami. Po jej rozbalení klikni na „Odstrániť aktivitu podľa“ a následne si môžeš zvoliť časové obdobie a produkty, z ktorých chceš informácie vymazať. Pre úplne odstránenie zvoľ možnosť „Celé obdobie“.

zdroj fotografie: FonTech

Nenechaj si ujsť
Ako zistiť, kto ťa sleduje cez tvoj smartfón

Teraz môžeš prejsť do záložky „Iná aktivita Google“.

zdroj fotografie: FonTech

Tam nájdeš odkaz na údaje o zvukovom vyhľadávaní v Google Play, zariadení, polohe a záznamoch z YouTube, ktoré o tebe Google zhromaždil. Tieto údaje si taktiež môžeš prezrieť a následne vymazať.

zdroj fotografie: FonTech

Ak by si ich chcel odstrániť všetky naraz, túto možnosť nájdeš po rozbalení ikony s tromi bodkami. 

zdroj fotografie: FonTech

 

Nenechaj si ujsť
Notebooky od HP sledujú aktivitu používateľa. Zaznamenávajú stláčanie kláves

Pri kliknutí na históriu polohy sa zobrazí časová os, ktorá zobrazuje všetky miesta navštívené používateľom. Táto aktivita je zaznamenávaná pomocou Google Máp alebo služieb určovania polohy. Pri kliknutí na ikonu nastavení v pravom dolnom rohu sa ti zobrazia možnosti, čo s týmito údajmi môžeš urobiť.

zdroj fotografie: FonTech

Z nastavení môžeš potom odstrániť všetky údaje o polohe. Ak však chceš vidieť všetky informácie, ktoré o tebe Google vie, klikni na odkaz „Stiahnuť kópiu všetkých vlastných údajov“. Tie je ale možné stiahnuť aj zo stránky nastavení účtu Google.

zdroj fotografie: FonTech

Klikni na „Vybrať všetko“ a potom na tlačidlo „Ďalej“.

zdroj fotografie: FonTech

Následne je možné vybrať typ súboru, no odporúčame zvoliť .zip, nakoľko tieto archívy dokážu bezproblémovo otvoriť zariadenia s Windowsom, ale aj Mac. Potom je potrebné vybrať, kam sa majú súbory uložiť. V tomto prípade je vhodnejšie zvoliť Google Disk. Pri uložení na Disk to potrvá približne 2 hodiny a spoločnosť ti pošle notifikáciu na mail, keď budú informácie uložené.

zdroj fotografie: FonTech

Nenechaj si ujsť
Google ťa pomocou Histórie polohy sleduje na každom jednom kroku! Takto zamedzíš sledovaniu aj ty

Počas čakania na stiahnutie všetkých informácií si môžeš prezrieť dáta, ktoré o tebe vedeli inzerenti Googlu. Ak si prihlásený do svojho účtu, klikni na ikonu a prejdi na „Môj účet“. 

zdroj fotografie: FonTech

Potom sa dostaneš na stránku s nastaveniami účtu. Tam si po prejdení na „Osobné informácie a súkromie“ môžeš zistiť všetky informácie, ktoré o tebe Google zhromaždil. Taktiež je možné nastaviť a skontrolovať reklamy v záložke „Nastavenia reklám“, kde je možnosť „Spravovať nastavenia reklám“.

zdroj fotografie: FonTech

Tam sú rôzne produkty od filmov, cez nákup áut, ale napríklad aj bojové športy či žánre hudby, ktoré ťa podľa Googlu zaujímajú. Sú to všetky informácie, ktoré v týchto nastaveniach o tebe spoločnosť zhromaždila a následne sa snažila ponúknuť čo najefektívnejšie reklamy.  

zdroj fotografie: FonTech

Nenechaj si ujsť
Chceš odstrániť všetky svoje údaje a zmiznúť z internetu? Máme riešenie

Nižšie sa však nachádza možnosť „Prispôsobenie reklám“, kde môžeš vypnúť reklamy založené na tvojich záujmoch. Pri tomto kroku ťa znova spoločnosť upozorní na následky tejto voľby. Alternatívou za vyhľadávač Google môže byť tiež DuckDuckGo, ktorý nesleduje žiadne aktivity používateľa na internete. 

zdroj fotografie: FonTech

Google prevádzkuje naozaj množstvo služieb a len máloktorý používateľ tuší, aké druhy informácií o ňom gigant zbiera. Neraz tak ostane prekvapený typom reklám pri prehliadaní. Teraz už aj ty môžeš zistiť všetko, čo o tebe tento gigant vie a zabrániť mu v zdieľaní tvojich údajov s reklamnými firmami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú