V správe sú materiály TASR.

Dopady klimatických zmien a globálneho otepľovania si vyberajú svoju daň. V mnohých krajinách a oblastiach sú pramene a jazerá zásobujúce vodovody úplne vyschnuté a mnoho organizácií vyzýva na čoraz väčšie šetrenia vodou.

Horúce letné dni sa miešajú s prívalovými dažďami a silnými búrkami, častejšie sa objavujú tornáda a vysychajúce jazerá. To je obraz modernej doby a odraz toho, ako sme sa doposiaľ chovali k našej planéte.

Jedna z najväčších vodných nádrží vysychá

Ako informuje portál The Guardian, novo zverejnené satelitné snímky NASA zobrazujú drsný pohľad na vysychajúce jazero Mead. Satelitné snímky vytvorené v roku 2020 až 2022 jasne ukazujú až dramaticky nízku hladinu vody. Jazero je aktuálne naplnené iba na 27 % svojej kapacity.

[twenty20 img1=“336984″ img2=“336986″ offset=“0.5″ before=“2022 NASA Earth Observatory“ after=“2020 NASA Earth Observatory“]

Mead zostáva naďalej prázdne a to aj napriek monzúnovým dažďom a záplavám v Las Vegas. Hoci hladina vody v tejto umelo vytvorenej nádrži postupne klesá už niekoľko desaťročí, posledné 2 roky boli kritické. V roku 2020 bola hladina vody v tomto jazere v nadmorskej výške 330 metrov, v roku 2021 už bola vo výške iba 325 metrov a tento rok klesla na 317 metrov, upozorňuje portál EarthSky.

Ako ďalej informuje EarthObservatory.NASA na svojom webe, pri maximálnej kapacite by jazero Mead dosahovalo nadmorskú výšku 372 metrov a dokázalo by udržať 36 biliónov litrov vody. K plnej kapacite sa jazero naposledy priblížilo v roku 1983.

Twitter/Stuart Palley

Lake Mead alebo jazero Mead je najväčšia priehradná nádrž v USA a jedna z najväčších na svete. Rezervoár vznikol vďaka priehrade Hoover Dam na rieke Colorado na juhozápade Spojených štátov a je situovaný len 48 km od Las Vegas.

Jazero poskytuje vodu pre štáty Arizona, Kalifornia, Nevada a predstavuje tak zdroj pitnej vody pre takmer 20 miliónov ľudí. Zásobuje tiež veľké množstvo poľnohospodárskej pôdy. Aktuálne dosahuje najnižšiu úroveň vody od čias napustenia tejto nádrže v roku 1937.

Podľa odborníkov zverejnené snímky jasne ilustrujú zmenu klímy a vplyv dlhodobého sucha, ktoré na západe USA môže byť najhoršie za posledných dvanásť storočí. Len pre zaujímavosť, v dôsledku klesajúcej hladiny vody sa postupne začali vynárať pozostatky ľudských tiel, ktoré boli pravdepodobne obeťami mafiánskych praktík zo 70. až 80. rokov, informuje portál The Guardian.

NASA Earth Observatory

Problémy má aj jedna z najdlhších riek v Severnej Amerike. Rieka Rio Grande, ktorá pramení v pohorí San Juan v Skalnatých vrchoch v štáte Colorado a pretína Nové Mexiko, pričom prechádza aj jeho najväčším mestom Albuquerque, vyschla prvýkrát za posledných 40 rokov, informuje portál SmithsonianMag.

Hoci rieka v určitých oblastiach pravidelne vysychá, naposledy hladina vody na 100 km dlhom úseku v Albuquerque bola v tak kritickom stave v roku 1983.

Problém má aj Európa

Jazerá a rieky ale nevysychajú len v USA. Problém extrémneho tepla a sucha sa priamo dotýka aj Európy. Ako informuje TASR na základe správy agentúry Reuters, Francúzsko aktuálne čelí už štvrtej vlne letných horúčav, pričom pre nedostatok zrážok vyschli v množstve dedín zdroje pitnej vody a farmári varujú pred hroziacim nedostatkom mlieka v zime.

European Drought Observatory

Podľa dostupných informácií ide o najhoršie sucho, aké kedy v krajine bolo, pričom táto nepriaznivá situácia by mohla pretrvávať ešte minimálne dva ďalšie týždne. Sucho je katastrofou pre poľnohospodárov v celej krajine, ako aj pre ekosystémy a biodiverzitu. Prudký nárast teplôt zvýšil výpar vody z jazier a riek a pokles ich hladiny prišiel práve v období zvýšenej potreby zavlažovania pred jesennou žatvou.

Ako ďalej informuje TASR, Holandská vláda minulý týždeň vyhlásila celoštátny nedostatok vody spôsobený extrémnym počasím. Zostavila taktiež tím odborníkov na riadenie dodávok vody a požiadala svojich občanov, aby šetrili vodou. „Nedostatok vody už teraz negatívne vplýva na lodnú dopravu a poľnohospodárstvo,“ uviedol holandský minister infraštruktúry a vodného hospodárstva Mark Harbers.

Situácia na Slovensku je kritická

Sucho však dorazilo aj priamo do srdca Európy. Situácia v niekoľkých slovenských lokalitách je kvôli pretrvávajúcemu suchu spôsobenému nulovými zrážkami v nich kritická, niektoré sú nútené vyhlásiť aj mimoriadnu situáciu a požiadať občanov o šetrenie vody.

Intersucho

Mimoriadnu situáciu už vyhlásila obec Pača v okrese Rožňava, ktorej obecné vodojemy sú takmer prázdne a vodu do nej vozia pomocou cisterny. Pramene zásobujúce obecný vodovod sú údajne vyschnuté a v obci poriadne nepršalo už celé mesiace, pričom samospráva vyzývala obyvateľov na šetrenie pitnou vodou a žiadala, aby ľudia obmedzili polievanie záhrad či napúšťanie bazénov.

Ako ďalej informuje TASR, najkritickejšia situácia v súvislosti s dodávkou vody v Prešovskom kraji je v obci Tuhrina v okrese Prešov. Prešov v porovnaní s predchádzajúcimi týždňami neeviduje zlepšenie situácie v obciach, ktoré zásobujú cisternou. Výdatnosť prameňov je aj naďalej nízka. Okrem obce Tuhrina považuje situáciu za kritickú aj v obciach Žehňa, Lesíček a Mirkovce.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú