Už v novembri tohto roka do kín príde očakávané i vášnivo diskutované pokračovanie ikonickej snímky Gladiátor. Veľkofilm v hlavnej úlohe s Rusellom Croweom je v rámci filmov dodnes považovaný za vrchol historického žánru,  podľa mnohých divákov je preto pokračovanie úplne zbytočné a radšej nemalo nikdy vzniknúť.

Ridley Scott sa však neprajníkmi nenechal odradiť a 24 rokov po premiére prvého filmu do kín uvedie aj novinku Gladiátor 2. Historický epos sa zameria na postavu Maximovho tajného syna Luciusa a okrem menej známeho Paula Mescala predstaví hviezdne obsadenie na čele s Pedrom Pascalom či Denzelom Washingtom.

Americkí diváci aj vybrané médiá mali na práve prebiehajúcom CinemaCone príležitosť vidieť vybrané zábery z filmu, ktoré ich celkom ohromili. Gladiátor 2 má priniesť historickú rezbu, akú sme tu nemali roky.

Nosorožec aj žraloky

Ridley Scott pred zverejnením prvých záberov za zatvorenými dverami podľa Variety prehlásil, že Gladiátor je „možno ešte výnimočnejší film ako jednotka.“ Podľa 4-násobného nominanta na Oscara sa čakanie divákom vyplatí, čo teraz potvrdzujú aj čerstvé ohlasy.

TMDB

Prvé zábery podľa novinárov ukazujú zúriaceho nosorožca v aréne, hordy krvilačných paviánov, ale tiež gladiátorov v súboji so žralokmi. Tešiť sa môžeme na neohrozeného Paula Mescala v aréne, ale tiež charizmatického Denzela Washingtona v úlohe bývalého otroka, ktorý sa chce pomstiť rímskemu impériu. Z hercov tiež zaujme Joseph Quinn (Stranger Things) ako hlavný záporák Caracalla, ktorý je zároveň spoluvládcom Ríma.

Business Insider píše, že prvé zábery z nového Gladiátora sú plne krvi a násilia a prichádzajúci blockbuster vyzerá ako jednotka na steroidoch. Portál chváli predovšetkým Denzela Washingtona, ktorý si pozornosť hravo kradne pre seba.

Portál Gizmodo hovorí, že úryvky z Gladiátor 2 patrili s prehľadom k tomu najlepšiemu, čo počas celého CinemaConu mohli vidieť. Film podľa nich dýcha epickosťou a je jedným slovom masívny. Pridáva sa aj producent Daniel Baptista, ktorý hovorí, že na nový film jednoducho „nie ste pripravení.“

Na oslavy je priskoro

Ohlasy zatiaľ znejú sľubne, treba ich však brať s veľkou rezervou. Týkajú sa totiž iba krátkych úryvkov filmu, ktoré sa pravdepodobne zamerali predovšetkým na akciu. Faktom tiež je, že Ridley Scott už nepatrí k takým zárukám úspechu, ako to ukazoval v minulosti.

Stačí sa pozrieť na jeho posledný film Napoleon, ktorý pred premiérou rovnako sprevádzali ohlasy o veľkoleposti, no nakoniec išlo skôr o priemernú historickú drámu a bleskový prierez životom slávneho generála. Komerčne v roku 2021 na plnej čiare prepadla aj Scottova historická dráma Posledný súboj, aj keď v tomto prípade to bolo po stránkach kvality výrazne lepšie.

Prvé ohlasy na filmy majú navyše tendenciu výrazne zveličovať a vyvolávať nerealistické očakávania, o čom sme sa v minulsoti presvedčili už niekoľkokrát. 21. novembra uvidíme, či Gladiátor 2 bude výnimkou alebo iba ďalším zbytočným pokračovaním.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú