Spoločnosť GitHub sa rozhodla zachovať otvorený softvér pre budúce generácie tým, že ho uložila do arktického archívu, ktorý by mal všetky projekty a kód v celkovej veľkosti cez 21 TB zachovať viac ako 1000 rokov.

Portál Interesting Engineering upozornil na zaujímavý program spoločnosti GitHub, ktorá sa zaoberá hostingom pre vývojárov softvéru prevažne v otvorenej forme. Reč je o programe GitHub Archive Program, ktorý bol ohlásený ešte minulý rok počas konferencie GitHub Universe 2019 a jeho cieľom bolo uloženie všetkého otvoreného softvéru do arktického archívu.

Cesta otvoreného kódu do arktického archívu bola oneskorená v dôsledku koronavírusu

Len nedávno riaditeľka pre strategické programy Julia Metcalf na blogu spoločnosti odhalila, že spoločnosť 8. júla konečne program archivácie dokončila po tom, čo sa niekoľkokrát kvôli koronavírusu oneskorila. Program bol pritom zahájený ešte 2. februára, keď GitHub urobil snímku všetkých aktívnych verejných archívov na svojich serveroch.

Následne využil spoluprácu so spoločnosťou Piql, ktorá všetky nazhromaždené dáta v celkovej veľkosti cez 21 TB uložila na 186 cievok špeciálnej digitálnej fotocitlivej archívnej pásky pripomínajúcej film.

Riaditeľka pre strategické programy ďalej pokračovala vysvetlením, ako sa kódy dostali do arktického archívu: „Cesta kódu začala v závode spoločnosti Piql v nórskom Drammeni, odkiaľ boli prepravené boxy so 186 filmovými cievkami na letisko v Osle a potom naložené do lietadla, ktoré poskytuje osobnú prepravu pre súostrovie Špicbergy.“

Odtiaľ bol kód následne poslaný do Longyearbyenu, kde boxy prebrala miestna logistická spoločnosť a cez noc ich umiestnila do bezpečného medziskladu. Nasledujúci deň boli boxy prepravené do vyťaženej uhoľnej bane, ktorá sa nachádza v horách. Tam boli nakoniec uložené na najmenej 1000 rokov, aby pretrvali pre budúce generácie v objatí permafrostu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom