Keď odpor voči PFC medzi editorom narastal, spoločnosť údajne zamestnala nových ľudí, ktorí nemali morálne výhrady voči praktike.

Spotify už v minulosti čelilo kritike za nízke poplatky pre umelcov. Podľa súčasného modelu zarobia hudobníci len frakciu centu za jedno prehratie. Mnohí sa sťažujú, že tento systém nie je udržateľný. Platforma však popiera, že by vyrábala vlastnú hudbu. CEO Spotify Daniel Ek napriek tomu tento rok zverejnil tweet, v ktorom uviedol, že náklady na tvorbu obsahu sú teraz takmer nulové. Táto vyhláška len posilnila podozrenie, že spoločnosť naďalej presadzuje ghost artists.

Unsplash

Etické otázky a dôsledky

Tieto odhalenia vyvolávajú zásadné otázky. Skutoční umelci, ktorí investujú čas a zdroje do svojej hudby, sú podľa kritikov vytláčaní lacnými PFC skladbami. Ak je pravda, že Spotify manipuluje svoje playlisty, mohlo by to podkopať dôveru jeho používateľov. Ak streamingové služby uprednostnia lacné produkcie, môže to mať negatívny dopad na kreativitu a udržateľnosť hudobného priemyslu.

Spotify bolo dlho považované za nástroj demokratizácie hudby. Tieto nové zistenia však naznačujú, že platforma môže dávať prednosť ziskovosti pred spravodlivosťou voči umelcom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP