Elektrické bicykle sú hitom posledných rokov a aj keď ich ceny v poslednej dobe poriadne klesli, solídny stroj stále stojí aj viac ako 1 000 €. Firma Livall však priniesla zaujímavý gadget, ktorý urobí aj z obyčajného bicykla e-bike a to iba za pár stoviek eur. Na tému upozornil aj portál InsideEVs.

Spoločnosť Livall sa venuje vývoju rôznych smart produktov pre cyklistov, od heliem až po slúchadlá a komunikátory. Posledným kúskom z ich portfólia je produkt PikaBoost.

E-bike za pár stoviek eur

Zariadenie PikaBoost v sebe integruje batériu a elektromotor, čiže takmer všetko, čo je potrebné na pohon bicykla. Na inštaláciu tohto produktu nie sú potrebné žiadne zásadné úpravy samotného bicykla.

PikaBoost

PikaBoost sa jednoducho pripevní na sedadlo a energia produkovaná elektromotorom sa na koleso prenáša skrz malé koliesko na konci zariadenia, ktoré roztáča priamo zadnú pneumatiku bicykla. To trochu vzbudzuje obavy o opotrebovávanie plášťa podobne, ako je to na niektorých typoch domácich trenažérov.

Váha tohto gadgetu je iba 3 kilogramy a celkový výkon motora je 250 W. Montáž podľa tvorcov zaberie iba jednu minútu a nie je na ňu potrebné žiadne náradie. Akumulátor má kapacitu 243 Wh, čo by malo stačiť na 30 km dojazdu. PikaBoost disponuje aj funkciou rekuperácie elektrickej energie. Plné nabitie zo siete pritom trvá zhruba 3 hodiny.

S týmto gadgetom prerobíš obyčajný bicykel na e-bike

Zariadenie je, samozrejme, vodotesné, pretože sa nachádza na mieste „blatníka“, kde najviac strieka voda.  Disponuje viacerými inteligentnými vlastnosťami, jednou z nich je aj detekcia pádu, pri ktorej sa pohon automaticky preruší. Podľa fotografií má aj integrované svetlo. PikaBoost je vhodný na použitie prakticky vo všetkých podmienkach a terénoch. Taktiež je kompatibilný prakticky so všetkými bežnými bicyklami a pneumatikami.

Produkt mieri na Kickstarter

Ak by si chcel získať túto užitočnú vychytávku medzi prvými a zároveň za polovičnú cenu, určite si nenechaj ujsť spustenie kampane ja Kickstarteri. Tá začína už 3. novembra a počas trvania kampane budú môcť záujemci získať PikaBoost za skvelých 299 dolárov, teda asi 300 €.

PikaBoost

Následne sa bude gadget predávať až za 599 dolárov, teda asi 600 €. Za tri stovky sa ale rozhodne jedná o lákavú ponuku, hoci dobre vieme, ako niektoré kampane na crowdfundingových platformách dopadajú. Niekedy čakáš o dobrých pár mesiacov navyše, v tom horšom prípade výrobca prestane komunikovať úplne a svoje peniaze, ani produkt nikdy neuvidíš.

Kvalitný neelektrický bicykel vieš dnes vieš kúpiť už za 700 €. Ak si k tomu dokúpiš PikaBoost za 300 €, máš veľmi solídny e-bike za 1 000 € a za tieto peniaze by si bežný elektrický bicykel kúpil len veľmi ťažko. Je však otázne, ako bude takýchto prídavný e-motor fungovať v praxi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP