Keď v roku 1996 vydal George R. R. Martin prvú knihu Game of Thrones zo série Pieseň ľadu a ohňa, pravdepodobne netušil, že o 15 rokov neskôr spôsobí celosvetovú seriálovú revolúciu. Pôvodne nesfilmovateľné dielo našlo formát, ktorý dokázal zachytiť autorov svet tak, ako si ho vymyslel a napísal – detailne, brutálne a s dôrazom na medziľudské vzťahy.

Fantasy s drakmi a mágiou, ktoré si podmanilo všetkých, bez ohľadu na žánrové preferencie. Neľútostná a nevyspytateľná Hra o tróny sa stala kultúrnym fenoménom presahujúcim hranice televíznych seriálov. Čo Martin zamýšľal pôvodne ako knižnú trilógiu, spracoval doposiaľ v piatich knihách s tým, že nás ešte dve ďalšie čakajú.

HBO dobre vie, kde fanúšikov sklamal Game of Thrones

Kým seriál pracoval s knihami do 5. série a mohol sa oprieť o všetky dostupné informácie, fungoval u väčšiny divákov aj zarytých fanúšikov kníh bez problémov. Akonáhle sa ale dvojica tvorcov David Benioff a D. B. Weiss mala spoliehať len na útržky deja, ktoré im George R. R. Martin podsúval, objavovali sa v posledných troch sezónach väčšie, častokrát do očí bijúce nedostatky. Potom prišlo diskutabilné zakončenie televízneho fenoménu, ktoré dodnes nedá mnohým fanúšikom spať.

Aj preto sa šou po finále 8. série relatívne rýchlo vytratila zo života. Až doteraz. O slovo sa už 21. augusta hlási House of the Dragon, teda Rod draka, prvý zo spinoffov Game of Thrones, a má všetky predpoklady na to, aby nadviazal na úspechy seriálu, ktorý vydláždil cestu ďalším fantasy seriálovým projektom.

Dokonca je veľmi pravdepodobné, že kvalitami sa mu nielen vyrovná, ale dokonca ho aj tromfne. Z traileru je cítiť, že HBO sa poučilo z chýb posledných troch sezón Game of Thrones a štýlom rozprávania sa vracia „ku koreňom“ a tomu, prečo si Hru o tróny zamilovali ľudia po celom svete.

Seriál navyše prichádza v čase, kedy aj Amazon svetu predstaví svoju verziu Tolkienovho sveta Pána prsteňov. Obidva projekty budú stavať na úspechoch svojich predchodcov, ale zatiaľ čo Rod Draka prvými ukážkami ohúril, jeho konkurent nechal fanúšikov na pochybách. Počiatočné indície naznačujú, že fantasy novinka od HBO má potenciál tromfnúť aj svojho hviezdneho predchodcu. Tu sú dôvody prečo.

G. R. R. Martin dohliadal na natáčanie a výsledok si nemôže vynachváliť
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP