Samsung úniky informácií o svojich nadchádzajúcich vlajkových lodiach nedokázal udržať pod kontrolou a tak o jeho budúcich smartfónov vieme už takmer všetko aj niekoľko dní pred predstavením. Najnovšie sa dozvedáme hrubý výkon európskej verzie väčšieho Galaxy S8+.

Pri vlajkových lodiach Samsungu sa stalo už tradíciou, že Amerika a zbytok sveta nezdieľajú rovnako vybavené modely. Americká verzia jeho top-end smartfónov ponúka Snapdragon procesor, zatiaľ čo tá medzinárodná má vlastný Exynos čipset. Iné to nebude ani v prípade najnovších Samsungov Galaxy S8 a S8+. Práve väčší z dvojice teraz prešiel známym Geekbench benchmarkom, vďaka čomu poznáme už aj hrubý výkon juhokórejských top modelov.

zdroj fotografie: Evan Blass

Zároveň ide tak o prvý výsledok benchmarku najnovšieho Samsung Exynos 8895 procesoru, ktorý výrobca predstavil len nedávno. Založený je na rovnakom 10 nm výrobnom procese ako jeho americký konkurent, ktorý rovnakým testom už prešiel. Vďaka tomu tak môžeme porovnať výsledky výkonu oboch verzií smartfónu Galaxy S8 / S8+. Model s Exynosom 8895 v jednojadrovom teste skóroval výsledkom 1978 bodov, pričom viacjadrový test zdolal s výsledkom 6375 bodov. Snapdragonom 835 vybavená verzia v rovnakom benchmarku dosiahla 1929 bodov, respektíve 6084 bodov v teste viacerých jadier. Pri porovnaní výsledkov narážame na zaujímavý záver, a to lepšie skóre v prospech Exynosu 8895.


zdroj fotografie: Phonearena

Dôležité je však spomenúť, že Exynos 8895 pri teste bežal na frekvencii 1,69 GHz, kým Snapdragon 835 až na 1,9 GHz. Exynosu sa teda aj napriek nižšiemu taktu podarilo dosiahnuť vyššie skóre. Pri detailnejšom výpise benchmarku zisťujeme, že procesor od Qualcommu trpí vysokou odozvou pamäte, čo môže v realite negatívne ovplyvniť používateľský zážitok zo smartfónu. Veríme však, že tento problém vo finálnej verzii procesoru/smartfónu zmizne.


zdroj fotografie: Phonearena

Ak si aktuálne majiteľom minuloročného Galaxy S7 alebo S7 Edge, zaujímať ťa určite bude porovnanie výkonu s Galaxy S8. Popravde, výkon pre teba určite nebude rozhodujúcim faktorom pre upgrade na novší model. Ak sa bavíme o porovnaní Exynosu 8895 so starším 8890 čipsetom, žiadny markantný rozdiel vo výkone nenastáva. Galaxy S7 Edge v jednojadrovom teste dosiahol 1885 bodov (vs 1978), v teste všetkých jadier zasa 5241 bodov (vs 6375). V reálnom používaní tak medzi S7 a S8 nepocítiš žiadny výkonnostný rozdiel.

Galaxy S8+zdroj fotografie: Benjamin Geskin

Samsung Galaxy S7 najlacnejšie

Samsung pri Galaxy „Es-osmičke“ však zapracoval na nových systémových funkciách či bezpečnosti celého smartfónu. Tešiť sa môžeme na skener dúhovky či rozpoznávanie tváre. Medzi novinkami bude aj nový inteligentný asistent s názvom Bixby, ktorý ti bude stálym spoločníkom. Upgradom prejde aj fotoaparát, pričom Samsung má použiť ten z predchodcu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom