Jeden z najočakávanejších smartfónov roka je tu. Samsung nám pred malou chvíľou v New Yorku oficiálne predstavil svoj nový prémiový model Galaxy Note 9, do ktorého spoločnosť, ale aj fanúšikovia vkladajú veľké nádeje. V hre je údajne aj osud celej série Note a tak najnovší model musí poriadne zabojovať. S čím teda prichádza?

V oblasti dizajnu sa očakávane veľa nemenilo. Predná strana Note 9 je prakticky totožná s minuloročným modelom, len sa nám o málo zúžili rámiky a zväčšil displej. Ide opäť o Super AMOLED Infinity panel so zahnutými okrajmi, tentoraz s veľkosťou 6,4 palcov. Samsung bol skúpy na detaily, ale mal by ponúknuť rozlíšenie QuadHD (1440 x 2960 pixelov). Telefón dostáva aj AKG stereo reproduktory.

Vzadu je najviditeľnejšou zmenou umiestnenie snímača odtlačkov prstov. Svoje miesto si už našiel pod duálnym fotoaparátom. Dôvodom je horšia dostupnosť snímača v minuloročnom Galaxy Note 8, na ktorú sa používatelia sťažovali. To je ale zo zmien prakticky všetko. Samsung našťastie opäť nezabudol na vodeodolnosť IP68, 3,5mm audio jack a samozrejmosťou je pero S Pen, umiestnené v dolnom rámiku. Práve tento komponent dostal niekoľko nových funkcií.

S-Pen

Inteligentné pero od Samsungu vôbec po prvýkrát dostáva podporu Bluetooth konektivity. Vďaka tomu si používatelia užijú niekoľko nových funkcií. Bezdrôtová komunikácia zaistí napríklad možnosť prostredníctvom S Pen ovládať prehrávanú hudbu. Jednoduchšie budú aj skupinové foto, keď pomocou inteligentného pera môže používateľ spustiť spúšť fotoaparátu. Používateľ môže doplnok využiť napríklad aj počas prezentácií.

K dispozícii by mali byť aj nastavenia vlastných funkcií pre jednorazové a dvojité stlačenie tlačidla na pere. Samozrejme, kvôli podpore Bluetooth bude mať S Pen aj batériu. Avšak už 40-sekundové uloženie späť do telefónu by malo zabezpečiť ďalších 30 minút prevádzky. Aj vybitý S Pen však poslúži napríklad na známe funkcie pri použití na displeji.

Výkon

Samsung Galaxy Note 9 očakávane prichádza s tým najlepším, čo v oblasti výkonu na trhu je. Na náš trh je určený čip Exynos 9810. Samsung už od predstavenia Galaxy S9 pracoval na optimalizácii zariadení a nové Note 9 by mali ponúknuť znova až o tretinu vyšší výkon.

Spoločnosť do zariadenia doplnila 6 GB RAM. Vôbec po prvýkrát ponúkne Samsung vo svojom smartfóne aj 512 GB úložisko. To bude možné doplniť aj pamäťovou kartou až do veľkosti ďalších 512 GB. Používateľ tak môže mať v smartfóne priestor až na 1 TB dát. Samsung spomenul, že najnižšia konfigurácia ponúkne 128 GB úložisko. Note 9 dokonca bude disponovať aj špeciálnym chladením pre udržanie výkonu.

Veľké očakávania vkladajú fanúšikov do výdrže batérie. Samsungu sa podarilo do Galaxy Note 9 umiestniť až 4000 mAh akumulátor. V porovnaní s predchádzajúcim modelom ide o navýšenie o celých 700 mAh (Galaxy Note 8 – 3300 mAh) a výdrž by tak mala významne prekročiť možnosti jedného dňa. K dispozícii je aj rýchle nabíjanie s podporou Quick Charge 2.0. Navýšenie kapacity batérie je teda skutočne výrazné, ale dá sa predpokladať, že Samsung má všetko dobre otestované, pretože podobné problémy ako mal explodujúci Note 7 si nemôže dovoliť.

Optimalizované fotoaparáty

Zlepšením v novom Galay Note 9 sú aj fotoaparáty. Tie síce prinášajú v podstate rovnaké špecifikácie ako má Galaxy S9 Plus, avšak veľkú rolu má opäť zohrať dokonalejšia optimalizácia systému. Vzadu tak nájdeme duálny fotoaparát s dvojicou 12 MPx šošoviek. Primárny senzor ponúkne duálnu clonu f/1.5-2.4, aj aj keď bližšie detaily ešte nemáme potvrdené, mal by tiež mať ekvivalent ohniskovej vzdialenosti 26mm, veľkosť senzoru 1/2.55″ a veľkosť pixelov 1.4 µm. Chýbať mu nebude Dual Pixel PDAF zaostrovanie a optická stabilizácia obrazu (OIS).

Sekundárny snímač by mal mať clonu f/2.4, ponúkne schopnosť 2-násobného bezstratového zoomu a tiež dostáva OIS a automatické zaostrovanie. Vpredu nájdeme v podstate tiež rovnaký snímač ako na Galaxy S9 Plus, teda 8 MPx senzor s clonou f/1.7. Čo sa týka nahrávania videa, tak k dispozícii bude samozrejme 4K pri 60 fps, ale tiež slowmotion pri 960 snímkach za sekundu. Veľkú úlohu pri fotografovaní zohrá umelá inteligencia, ktorá bude detekovať scénu a na základe toho upraví nastavenia.

Zaujímavosťou je, že spolu s predstavením Galaxy Note 9 bola uvedená aj hra Fortnite, ktorá bude od víkendu dostupná v beta verzii pre majiteľov najnovších Galaxy zariadení. Predstavená bola aj nová generácia dokovacej stanice Dex. Tú však už po novom tvorí len jediný kábel a používateľ môže využívať telefón aj stanicu súčasne.

Samsung sa bude usilovať zaujať aj farebnými prevedeniami. Na trh sa dostanú prevedenia v čiernej, fialovej, bronzovo hnedej a modrej. Samozrejme, jedným z najočakávanejších aspektov je cena. Samsung ju na konferencii zatiaľ bližšie nešpecifikoval, ale podľa dostupných informácií za základný model zaplatíme na európskom trhu 999 €. Predobjednávky spoločnosť spúšťa spolu s predstavením a štandardný predaj by mal začať 24. augusta.

Článok postupne aktualizujeme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom