Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) pri pozorovaní skupiny galaxií našiel jednu, ktorá sa tam ani len nemala nachádzať. Trpasličia galaxia objavená na pozadí tejto snímky dostala názov PEARLSDG, keďže bola objavená v rámci výskumného programu PEARLS. Ako informuje Phys.org, táto drobná galaxia je špeciálna viacerými vlastnosťami.

Mala tvoriť nové hviezdy

Astronómovia podotýkajú, že takéto trpasličie galaxie väčšinou tvoria nové hviezdy, avšak v prípade PEARLSDG to neplatí a hviezdotvorba je v nej pomerne nízka. Celkový počet hviezd v tejto galaxii sa odhaduje na približne 100 miliónov kusov a podľa expertov je výnimočná aj obsahom červených obrov (RGB).

Zaujímavé na tom je, že sa PEARLSDG nachádza takmer príliš ďaleko na to, aby JWST dokázal tieto hviezdy identifikovať. Rozoznávanie konkrétnych hviezd ale uľahčuje skúmanie galaxie a práve RGB hviezdy umožnili určiť vzdialenosť PEARLSDG – približne 98 miliónov svetelných rokov. Zároveň sa podarilo zmerať približný vek týchto hviezd, ktoré sú podľa všetkého v priemere staršie, než je pre podobné galaxie typické.

Carleton a spol. 2024

Podľa samostatnej štúdie venovanej PEARLSDG táto galaxia nevytvorila novú hviezdu už miliardu rokov. Jedným z dôkazov má byť aj nedostatok UV žiarenia a ide tak o takzvanú pokojnú galaxiu, ktorá vyčerpala svoje zásoby plynov potrebné na tvorbu hviezd. Väčšinou k tomu dochádza, keď sa ku galaxii dostane príliš blízko iná galaxia a vytrhne z nej väčšinu plynu – tentoraz to má ale háčik.

Posielajú k nám objekty

Niektoré cudzie galaxie sú k nám bližšie než sa zdá a dokonca s Mliečnou cestou zdieľajú svoje objekty. Taký je zrejme aj prípad hviezdy s označením S0-6, ktorá definitívne nepochádza z našej vlastnej galaxie. Odhaduje sa, že je stará približne 10 miliárd rokov a supermasívnu čiernu dieru Sagittarius A* obieha vo vzdialenosti 0,04 svetelného roku.

Nemá žiadnych susedov

Ak sa totiž PEARLSDG skutočne zrazila s inou galaxiou, astronómovia majú problém. Túto galaxiu nikde nevidia, PEARLSDG je izolovaná a bez dostatočne blízkych susedov. Pre vedcov však v skutočnosti ide o celkom dobrú správu, keďže práve takéto raritné prípady umožňujú upravovať naše doterajšie modely a to, ako chápeme evolúciu galaxií, dodáva Universe Today.

Aj keď PEARLSDG susedov nemá, astronómovia sú vo vyjadreniach opatrní a nevylučujú, že v minulosti predsa len mohlo dôjsť k interakcii s inou galaxiou. Na stole je ale aj niekoľko ďalších procesov, ktoré môžu spôsobiť zastavenie formácie nových hviezd. Tie však zatiaľ fungujú najmä v teoretickej rovine a vedci naďalej pracujú na ich potvrdení.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú