Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V roku 2014 vybuchol nad Tichým oceánom meteorit, čo vzbudilo záujem celej vedeckej komunity. Harvardský astronóm Avi Loeb a jeho tím, ktorých táto udalosť zaujala, v roku 2023 skúmali kovové gule nájdené na morskom dne neďaleko Papuy-Novej Guiney. Naznačili pritom, že by mohli pochádzať z inej planetárnej sústavy alebo mať „mimozemský technologický pôvod“. Nedávny výskum seizmológov z Univerzity Johnsa Hopkinsa však tento záver spochybňuje. Na tému upozornil portál Mashable.

Žiadna mimozemská technológia

Ukázalo sa, že seizmické údaje, ktoré priviedli Loeba a jeho tím na stopu tejto „mimozemskej technológii“, respektíve objektu pochádzajúceho z inej planetárnej sústavy sú úplne niečo iné, ako si pôvodne mysleli. Nová analýza seizmických údajov totiž ukázala, že za ich vznikom nestojí explodujúci meteor.

Signál zaznamenaný počas dňa sa zhoduje s ľudskou činnosťou, pravdepodobne z blízkych ciest. Potvrdzujú to aj satelitné snímky, na ktorých je vidieť cestu prechádzajúcu okolo seizmometra a signál sledujúci jej smer, pripomínajúci vibrácie nákladného auta. Inak povedané, seizmometre najpravdepodobnejšie rozkmital kamión rútiaci sa po neďalekej ceste.

Uvedené spochybňuje akúkoľvek súvislosť medzi objavenými kovovými guľami a výbuchom meteoritu. Seizmológ Benjamin Fernando, ktorý viedol výskum, zdôraznil podobnosť medzi guľami a bežným kozmickým materiálom, ktorý sa nachádza po celom svete, čo naznačuje, že nejde o žiadnu mimozemskú technológiu alebo objekty z inej planetárnej sústavy.

Okrem toho, údaje zo seizmometrov z Austrálie a Palau naznačujú, že k výbuchu meteoritu došlo vo vzdialenosti viac ako 100 kilometrov od miesta nálezu gúľ, čo ďalej spochybňuje ich súvislosť s touto udalosťou.

Výplod ľudskej činnosti?

S uvedeným by zrejme súhlasila aj vedkyňa Monica Gradyová, podľa ktorej sú závery, ku ktorým Avi Loeb dospel, „trochu nekonzistentné“. Ako sme ťa informovali v samostatnom článku, Gradyová nesúhlasí s Loebovými tvrdeniami, že drobné guľôčky s názvom BeLaU (sú bohaté na berýlium, lantán a urán) objavené na dne oceánu majú medzihviezdny pôvod, prípadne pochádzajú z meteoritu, ktorý v roku 2014 skončil na dne oceánu.

Bing Image Creator

Hoci vedkyňa priznáva, že sferuly BeLaU majú skutočne zvláštne izotopové zloženie, ktoré je odlišné od niektorých telies slnečnej sústavy, neznamená to ešte, že objekty z nej skutočne nepochádzajú, respektíve ich existenciu nie je možné vysvetliť iným spôsobom.

V prvom rade sa totiž zloženie BeLaU nezhoduje iba s planetárnymi objektmi, ktoré pri svojom vzniku prešli procesom topenia a ochladzovania. To znamená, že sa nezhodujú s planetárnymi objektami ako je Zem, Mars, či Mesiac. V žiadnom prípade to však nevylučuje možnosť, že nepochádzajú z telies, ktoré neprešli takýmto procesom formovania – asteroidy.

Gradyová tiež ponúka jedno veľmi zaujímavé vysvetlenie pôvodu BeLaU. Len niekoľko stoviek kilometrov od oblasti, v ktorej boli BeLaU objavené, sa nachádzajú Marshallove ostrovy. Na tých medzi rokmi 1946 až 1958 prebehlo celkovo 67 jadrových testov. Objavené sferuly by teda pokojne mohli pochádzať z týchto testov, čo by mohlo vysvetľovať aj ich podivné zloženie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú