Smartfóny z dielne Apple sú preslávené po celom svete. Okrem skvelého dizajnu však obsahujú iPhony aj možnosť, ktorú, bohužiaľ, mnoho majiteľov nevyužíva a pritom môže neraz zachrániť život.

Apple pred pár rokmi zaviedol do iOS život zachraňujúcu funkciu. Len málo používateľov sa ju ale rozhodlo využiť. Jedná sa o akúsi zdravotnú kartu, ktorá obsahuje informácie o zdravotnom stave majiteľa smartfónu, no tie musí on sám vyplniť. V prípade nehody sa tak môžu záchranári dozvedieť informácie o krvnej skupine či alergiách, ktorými používateľ trpí. K týmto zdravotným údajom je možné sa dostať aj napriek ochrane smartfónu heslom. Stačí, ak sa záchranár po stlačení tlačidla dostane ku klávesnici a v dolnom ľavom rohu stlačí tlačidlo SOS. Práve tam sa totiž nachádzajú všetky detailné údaje o zdravotnom stave pacienta.

zdroj fotografie: Screenshot/GottaBeMobile/YouTube

Nenechaj si ujsť
Video: 100 nových skrytých funkcií, ktoré prináša iOS 11

Tieto údaje však mnohí nevypĺňajú, na čo upozorňujú aj zdravotné sestry a lekári. Julia Thompsonová si dôležitosť tejto možnosti uvedomila a toto je jej názor: „Nie všetci majitelia iPhonov si uvedomujú, že ak majú zdravotnú aplikáciu, môžu si na svojom telefóne nastaviť niečo, čo sa nazýva Zdravotné ID. Uvedomila som si to, až keď som dostala vlastný iPhone.“ Zdravotné údaje je pritom možné vyplniť iba pomocou zopár jednoduchých krokov. Po odomknutí obrazovky prejdi do aplikácie Zdravie, kde v pravom dolnom rohu nájdeš záložku Zdravotné ID. Pri úpravách môžeš vyplniť informácie o svojom zdraví, ale aj dôležité telefónne čísla, ktoré budú v prípade nehody kontaktované záchranármi.

zdroj fotografie: Screenshot/GottaBeMobile/YouTube

Po ukončení úprav nezabudni zvoliť možnosť, aby sa tvoje Zdravotné ID zobrazovalo pri zamknutej obrazovke. Takáto funkcia je vo svete smartfónov pomerne zriedkavou, no aj tí, ktorí ju majú možnosť využiť, tak nerobia z neznámych dôvodov. Pritom aj záchranári neraz ocenia, keď sa môžu dozvedieť detaily o zdravotnom stave pacienta, ktorému tak omnoho jednoduchšie a rýchlejšie vedia pomôcť. Ak teda vlastníš iPhone, rozhodne neváhaj a vyplň svoje údaje v aplikácii Zdravie, pretože nikdy nevieš, kedy ti táto funkcia môže pomôcť v ťažkej situácii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom