Batérie sú v modernom svete neoddeliteľnou súčasťou mobilných zariadení, ktorým zaisťujú zdroj energie. A hoci sme už mnohokrát videli výskumy, ktoré priniesli inovatívne technológie pre batérie s dlhou výdržou, žiadna z nich dosiaľ neprekonala unikátny experiment z Oxfordskej univerzity, v ktorom takmer 200-ročná batéria napája jednoduchý zvonček už od roku 1840. Ako je to možné?

Technológia batérií sa v priebehu dekád neustále menila a zlepšovala, vďaka čomu sa tento zdroj energie dokázal prispôsobiť pre rôzne účely využitia. Batéria je dnes kľúčovou súčasťou smartfónov, notebookov a samozrejme elektromobilov, na ktorých stojí budúcnosť osobnej dopravy. Každá z nich má iné vlastnosti, no žiadna nie je „večná“ a vyžaduje pravidelné nabíjanie, počas ktorého sa dopĺňa uložená elektrická energia do článkov.

Na začiatku stál Volta

História samotných batérií sa začala písať začiatkom 19. storočia, kedy taliansky fyzik Alessandro Volta vynašiel na základe poznatkov Luigiho Galvaniho prvú batériu známu ako Voltov stĺp. Ten sa skladal z množstva vrstiev medených a zinkových diskov, ktoré boli medzi sebou izolované látkou alebo papierom namočenom v elektrolyte.

Takáto batéria bola vôbec prvou, ktorá dokázala poskytnúť napájanie elektrinou pri stálom prúde. Pri vývoji batérie Volta experimentoval aj s mnohými ďalšími materiálmi, z ktorých najlepšie výsledky v tom čase poskytla kombinácia zinku a striebra.

Wikimedia Commons

Volta však veril, že prúd dodávaný batériou vzniká kvôli použitiu dvoch rozdielnych materiálov a nevzniká kvôli chemickej reakcii. Jeho riešenia mali aj viacero ďalších technických nedostatkov, ktoré spôsobovali napríklad únik elektrolytu a skraty v batériách.

V nasledujúcich dekádach sa však od jeho objavu batérie odrazilo mnoho ďalších výskumníkov, ktorí priniesli vlastné riešenia. Voltové výskumy však priniesli potrebné základy aj pre modernú technológiu batérií.

Batéria, ktorá prežila históriu
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú