Google sa posledné roky venuje vývoji nového operačného systému s názvom Fuchsia OS. Množstvo fanúšikov technológií sa na novinku veľmi teší a aktuálne správy hovoria, že ich nadšenie bude ešte väčšie. Novinka bude podporovať aplikácie bežiace na Androide.

O novom operačnom systéme od Googlu vieme už nejaký ten čas. Prvý krát sme o ňom počuli ešte v roku 2016 a odvtedy postupne zbierame kúsok po kúsku do mozaiky s menom Fuchsia OS. Najnovšia správa z pozadia vývoja tohto operačného systému však poteší nie len nadšencov, ale aj zarytých fanúšikov Androidu. Jeho aplikácie totižto pobežia aj na novej platforme.

Android Open Source projekt je zdrojom všetkých informácií

Fuchsia OS je úplne nový operačný systém a preto sa od svojich predchodcov bude odlišovať. Jadro operačného systému Android či Chrome OS je postavené na základoch Linuxu, zatiaľ čo Fuchsia OS bude bežať na základoch Zirconu. V Android Open Source projekte (AOSP) teda logicky muselo dôjsť k zmene. A presne táto zmena nám naznačuje, ako to s behom Android aplikácií na Fuchsii bude.

V manifeste projektu AOSP sa totižto našli dve nové repozitáre. Prvým je „platform/prebuilts/fuchsia_sdk“ obsahuje vopred vytvorenú kópiu Fuchsia SDK, ktorý sa používa na vytváranie aplikácií pre systém Fuchsia OS. Druhým je „device/google/fuchsia“ a naznačuje možné zariadenie, ktoré by mohlo byť použité Android emulátorom, čo umožní beh Fuchsie.

Readme súbor potvrdzuje beh Android aplikácií na Fuchsia OS

Zmeny boli potvrdené aj v Readme súbore, kde Google vysvetlil, na čo bude repozitár „device/google/fuchsia“ určený. Píše sa v ňom: „Tieto ciele sa používajú na výstavbu ART pre Fuchsiu. Odlišujú sa od bežných zariadení so systémom Android, pretože nie sú zamerané na konkrétny hardvér. Budú produkovať balík Fuchsia (súbor .far)“.

Fuchsia OS teda bude používať špeciálne dizajnovaný ART (Android Runtime) pre beh Android aplikácií. Túto špeciálnu verziu ART bude možné inštalovať na akékoľvek zariadenie, na ktorom beží Fuchsia OS použitím súboru s príponou .far, čo je ekvivalent súborov .apk z Androidu. Readme súbor navyše dodáva podporu pre zariadenia arm64 a x86_64, čo v praxi môže znamenať, že Fuchsia OS nebude obmedzená len na mobilné zariadenia, ale môže bežať aj na laptopoch. To, že Fuchsia bude schopná spustiť Android aplikácie, je od Googlu veľmi chytrý ťah a ostáva nám veriť, že sa ho nevzdá!

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom