Čoraz viac domácností hľadá alternatívnu cestu ako získať lacnejší a obnoviteľný zdroj energie, pri ktorom sa berie aj ohľad na prírodu. Už dlhé roky sú aj v našej krajine zaužívané solárne kolektory pre ohrev vody, no postupom času sa rozšírili tiež fotovoltaické články, ktoré umožňujú výrobu elektriny zo slnečnej energie pre napájanie spotrebičov. Solárne panely sú dnes využívané v globálnom merítku, kde napájajú domácnosti a rôzne budovy, no oplatia sa aj u nás na Slovensku?

Získavať energiu z obnoviteľných zdrojov môžeme hneď niekoľkými spôsobmi, no pre domácnosti je v tomto smere azda najvýhodnejšou voľbou inštalácia solárnych kolektorov a fotovoltaiky. Rovnako tak existuje viacero spôsobov ako tieto zariadenia inštalovať a ako zvýšiť ich efektivitu, no v konečnom dôsledku sú prospešnými nielen pre prírodu, ale aj naše peňaženky. Fotovoltaické články existujú vo viacerých prevedeniach.

Mnohí ľudia vnímajú túto technológiu ako zložitejší systém v porovnaní so solárnymi kolektormi na ohrev vody. Inštaláciu, výber vhodných zariadení a celkovú cenu ovplyvňuje viacero faktorov, ktoré detailne zákazníkovi vysvetlí každá odborná firma. Nakoniec však prináša fotovoltaický systém finančnú návratnosť, ktorú ocení každá domácnosť.

Technológie zvýhodňujú fotovoltaické panely

Solárne panely sú pomerne jednoduchými zariadeniami, ktoré využívajú energiu priamo zo Slnka. Tá vo forme slnečného žiarenia na nich dopadá a následne dochádza k pohlteniu fotónov a uvoľneniu elektrónov. Fotovoltaické panely potom dokážu odvádzať zachytený elektrický náboj z článkov na strechách, alebo iných miestach, do akumulátora, odkiaľ putuje nahromadená energia do elektrickej siete domácnosti. Súčasťou celého fotovoltaického systému je tiež inventor, ktorý mení jednosmerné napätie panelov na striedavé napätie pre potreby elektrických spotrebičov.

Prvé takéto zariadenia boli známe už v roku 1954, kedy prvý článok vyvinula spoločnosť Bell Laboratories, no dodnes si prešli značným vývojom, ktorý ovplyvnil aj ich celkovú efektivitu. Solárne systémy sú však navrhované pre reálne podmienky, aby sa čo najviac obmedzili nežiadúce účinky vonkajšieho prostredia. Účinnosť panela závisí aj od jeho zloženia. V praxi existujú monokryštalické, tenkovrstvové a polykryštalické články.

Hoci sú však monokryštalické panely drahšie ako polykryštalické, ich cena sa postupom času znižuje. Zákazníci si tak môžu vybrať účinnejší systém za výhodnejšiu cenu. Medzi najväčších dodávateľov fotovoltaických článkov u nás patria nielen elektrárne, ale aj ďalšie spoločnosti ako Viessmann, či ElisSun, ktoré poskytujú zariadenia od viacerých popredných výrobcov. Patria sem napríklad batérie od LG, či meniče napätia od spoločnosti Huawei.

Návratnosť systému sa prejaví až po niekoľkých rokoch

Najvyššiu 19 % účinnosť pritom dosahujú práve monokryštalické panely, ktoré majú podľa portálu Greenmatch až 25-ročnú životnosť. V závislosti od ich výkonu a prevedenia sa ceny takýto panelov na Slovensku pohybujú od pár stoviek eur až do niekoľko tisíc eur, pričom sa zohľadňuje aj montáž, respektíve inštalácia ďalších potrebných zariadení systému. Navyše, na Slovensku vznikol projekt pre podporu „zelených domácností“, v ktorom môžu ľudia požiadať o finančný príspevok na nákup takýto systémov. Viac informácií nájdeš aj na tomto odkaze.

[supsystic-tables id=23]

 

Mnohých zákazníkov však pred výberom fotovoltaických panelov zaujíma aj návratnosť tejto investície. Tá však opäť závisí od mnohých faktorov, ktoré sa môžu v priebehu času meniť. Patrí sem cena elektriny, celková ročná spotreba, ale aj spotreba vyrobenej elektriny. Pre čo najlepšiu návratnosť je lepšie regulovať spotrebu energie domácnosti, aby tá mohla využiť čo najviac získanej energie z panelov. Regulácia prebieha pomocou akumulátorov, ktoré umožňujú najlepšie spotrebovať vyrobenú elektrinu.

Ušetriť sa dajú stovky eur ročne

Vďaka tomu sa dá ročne podľa modelu portálu Collect Sun pri klasickej domácnosti so 4 osobami ušetriť aj viac ako 500 €. Pri cene elektriny 0,14 €/ kWh, ročnej spotrebe 5 000 kWh, zateplenom dome so spotrebou plynu 27 000 kWh ročne pri cene 0,05 €/ kWh, s inštalovaným fotovoltaickým systémom o výkone 4 kWp a dotáciou 2 550 € je ročná úspora pri aktívnej regulácii s akumulátormi na úrovni 4 397 kWh približne 615 €, k čomu pripočítame ešte úspory za plyn.

Spolu s hybridným systémom 4 kWp a 10 kWh Li-Ion batériou je návratnosť 12,3 rokov. Ide však o menej ako polovicu životnosti panelov, teda po zvyšok času ich využitia bude tento systém pre domácnosť prínosom.

Uspela by so svojimi solárnymi strechami na Slovensku aj Tesla?

Veľkým hráčom na trhu je potom aj americká Tesla, ktorá sa okrem výroby elektromobilov venuje práve aj fotovoltaickým systémom pre napájanie domácností. Momentálne spoločnosť inštaluje už 3. generáciu svojich solárnych striech, ktoré sú na pohľad na nerozoznanie od klasických strešných tašiek. Svojim dizajnom však nenarúšajú celkový vzhľad domu a pôsobia prirodzene. Tesla ti môže takúto strechu nainštalovať aj u nás na Slovensku, pokiaľ zložíš na oficiálnej stránke zálohu 930 €.

Ak by si však dostal chuť na takýto projekt zo zámoria, priprav si poriadny balík peňazí. Solárna strecha Tesly totiž môže vyjsť s inštaláciou aj na viac ako 100 000 dolárov, no spoločnosť navyše nestíha plniť termíny a podľa doterajších informácií trvá vybudovanie solárnej strechy približne 2 týždne. Na oplátku však panely poskytujú vysokú odolnosť, účinnosť aj pri nízkom uhle dopadu slnečných lúčov a výrobca ponúka až 30-ročnú záruku.

Náklady na budovanie takéhoto systému sú ale aj o niekoľko desiatok percent vyššie v porovnaní s budovaním klasickej strechy, na ktorú by boli inštalované nové panely. Solárne panely od Tesly vyjdu v USA pri rozlohe pôvodnej strechy približne 280 m2 na takmer 51 000 dolárov, zatiaľ čo klasické panely stoja zákazníka iba 26 300 dolárov. Rovnako a zrejme ešte viac nevýhodná by bola inštalácia takejto strechy aj na Slovensku. Omnoho lepšou voľbou je tak siahnuť pri výbere fotovoltaického systému po lokálnych zdrojoch.

Solárne panely majú na Slovensku „zelenú“

Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že je fotovoltaika ešte stále drahou záležitosťou, opak začína byť pravdou a čoraz viac domácností siaha práve po tomto alternatívnom zdroji elektrickej energie. Počiatočné investície sčasti uhradí aj štát a zákazník tak získa výhodnejšie podmienky pre budovanie svojej „zelenej domácnosti“.

S návratnosťou niekoľkých rokov rozhodne treba počítať, no fakt, že solárne panely môžu pracovať s istým úbytkom účinnosti aj 30 rokov, môže mnohých motivovať k tomu, aby si na svoju strechu, či v okolí domu nechali fotovoltaický systém nainštalovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú