Filmové komédie ako Bláznivá strela či Horúce strely sa stali pre Slovákov už zaužívaným televíznym folklórom, ktorý sa rok čo rok pravidelne objavuje na tradičných kanáloch už tak dlho, že by im mohla závidieť aj Zdena Studenková.

Neopakovateľná zábava týchto paródií, ktorá ani po dlhoročnej recyklácii nenudí, si berie na paškál viaceré známe filmové klasiky a ich najznámejšie pasáže. Tie tak následne často končia zreštaurované do neuveriteľne bizarnej a vtipnej podoby.

Filmové paródie majú svoje nezameniteľné miesto v srdci miliónov divákov po celom svete, no ich éra vymiera už dlhé roky a kandidátov, ktorí by svojím humorom dokázali nahradiť snímky ako Scary Movie, Pripútajte sa, prosím či kúsky od skupiny Monthy Python sú v nedohľadne.

Prečo sa obľúbený komediálny sub-žáner prakticky vyparil a ako sa v posledných rokoch transformoval v Hollywoode sa môžeš dozvedieť v nasledujúcich riadkoch.

Od geniálneho napodobňovania Hitlera až po nevkusné paródie na tínedžerske filmy

Aj keď je tomu ťažko uveriť, paródie existujú už od 20. rokov 20. storočia, ale namiesto filmového plátna sa odohrávali na Broadwayi. Ako sa časom vyvíjal filmový priemysel, vyvíjal sa aj svet okolo neho a filmári neváhali využívať narastajúcu sféru kinematografie, aby okomentovali a kritizovali dianie vlastným satirickým spôsobom.

Slávny Charlie Chaplin neváhal v roku 1940 zosmiešniť filozofiu Adolfa Hitlera vo filme Diktátor a ešte predtým vydal režisér Jules White prvú paródiu na Tretiu ríšu s názvom „You Nazty Spy!“.

Asi o 20 rokov neskôr sa na komediálnu scénu dostal legendárny muž menom Mel Brooks. Jeho vynaliezavý a hravý štýl komédie bol v tom čase pre filmových divákov svieži a vzrušujúci.

TMDB

Brooks sa nebál ľudí uraziť či šokovať a jedna z jeho z najznámejších komédií Blazing Saddles, ktorá paroduje westerny, by už dnes prakticky nemohla vo svojej originálnej podobe ani vzniknúť. Snímka totiž obsahuje množstvo vtedajších rasistických stereotypov či urážlivých slovných termínov na černošskú komunitu.

Ide tak o jedného z najznámejších satirikov v dejinách kinematografie, ktorý v istom momente nenechal bez povšimnutia žiadny žáner.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú