Nové nariadenie vlády USA, ktoré nedávno podpísal prezident Trump, mení smerovanie americkej vesmírnej agentúry NASA. Prioritou sa odteraz stávajú misie na Mesiac, kde by sa mali dostať astronauti a vyrásť by tu mala aj mesačná základňa. Tieto plány podporuje aj šéf spoločnosti SpaceX, Elon Musk, ako aj ďalšie osobnosti či inštitúcie. Spomínajú sa však aj možné problémy.

Mesiac tak má byť znova destináciou pre amerických astronautov a definitíva padla počas 11. decembra, teda presne 45 rokov od pristátia Apolla 17 – zatiaľ posledného modulu s ľudskou posádkou na prirodzenej družici Zeme.

Nová administratíva USA tak zmenila pôvodné plány, ktoré podpísal ešte prezident Obama počas svojho prezidentského obdobia. Tie v nasledujúcich rokoch rátali s vyslaním ľudskej posádky na niektorý z blízkych asteroidov a následne aj s misiami na Mars.

Zobraziť celú galériu (3)
NASA/Aubrey Gemignani

Nové plány vlády USA samozrejme vyvolali reakcie. Podporu im vyjadrila samotná NASA, ale aj ďalšie vládne či súkromné organizácie. Pozornosť púta aj podporná reakcia šéfa spoločnosti pre vesmírne lety SpaceX, Elona Muska. Známy podnikateľ poskytol svoj názor na Twitteri. Podľa neho je najvyšší čas, aby sa ľudstvo vydalo za hranice Zeme, malo základňu na Mesiaci a vyslalo astronautov na Mars. Budúcnosť by totiž mala inšpirovať.

Ako to bude s financiami?

Okrem pozitívnych ohlasov sa však objavujú aj názory, ktoré hovoria o možných problémoch nového nariadenia. Portál Business Insider hovorí o komplikáciách v rozpočte, určenom pre NASA. Financie, ktoré dostáva vesmírna agentúra od vlády sú totiž na úrovni menej ako pol percenta z federálneho rozpočtu. Investície tak podľa mnohých budú veľký problém NASA pri snahe opäť dostať ľudí na Mesiac. Navyše, s novým programom sa v rozpočte ráta až od roku 2019. Koľko však vesmírna agentúra dostane nie je jasné.

Pri podpisovaní nariadenia sa však hovorilo aj o spolupráci so súkromnými spoločnosťami a s ďalšími medzinárodnými vesmírnymi organizáciami. Do akej miery bude prebiehať je otázne, keďže veľká časť z nich sa sústredí na Mars alebo na bezposádkové lety. Celkovo ešte nie sú známe žiadne konkrétne plány, kedy by astronauti znova mohli znova pristáť na Mesiaci a detaily nepoznáme ani v prípade mesačnej základne. V prípade nového programu NASA tak zostáva mnoho otázok, no kolonizácia vesmíru sa zdá napriek tomu čoraz bližšie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú