Strojnícka fakulta STU v Bratislave naďalej pokračuje vo vývoji a výrobe zdravotníckych pomôcok. Po nedávnej spolupráci so spoločnosťou Matador pri vývoji pľúcneho ventilátora sa univerzita rozhodla upraviť a vylepšiť respirátor, ktorý je teraz účinnejší vďaka špeciálnym materiálom a filtrácii vzduchu. STU upravila štandardný respirátor a vyrába ho zo špeciálneho materiálu, ktorý je schopný eliminovať vírusy. Využíva tiež filtráciu vzduchu v oboch smeroch. O novinke nás univerzita informovala v tlačovej správe.

Do boja proti koronavírusu sa zapájajú nielen mnohé firmy, ale aj univerzity z Česka a Slovenska, ktoré sa pustili do výroby zdravotníckych pomôcok, ktoré tlačia na svojich 3D tlačiarňach. Týmto spôsobom sa snažia pomôcť v aktuálnej kríze, kedy je stále nedostatok potrebných pomôcok. Zatiaľ čo jednorázové rúška je nutné po nosení vyhodiť, vytlačené respirátory s filtráciou je možné používať omnoho dlhšie. Mnohé z nich pritom majú vlastnosti, ktorými dokážu zahubiť vírusy a patogény.

Česká Škoda nedávno taktiež avizovala zmenu výroby v oddelení, v ktorom sa za bežných dní vyrábajú prototypy do jej budúcich áut. Špeciálne 3D tlačiarne teraz využíva na výrobu respirátorov.

Rovnakým smerom sa pritom vybrala aj TUKE v Košiciach a Fakulta výrobných technológií so sídlom v Prešove, kde sú 3D tlačiarne taktiež využívané na výrobu zdravotníckych pomôcok. Jedná sa najmä o výrobu ochranných štítov, ale aj respirátorov a ďalších potrebných pomôcok.

Inžinieri využili špeciálny materiál, ktorý eliminuje vírusy

STU v Bratislave však teraz vylepšila bežný typ respirátora, ktorý je možné vytlačiť na 3D tlačiarni. Respirátor sa síce nelíši tvarmi, no je výnimočný z hľadiska využitých materiálov a filtrácie vzduchu.

Riešiteľský tím pod vedením doc. Ing. Juraja Beniaka, PhD. využil na výrobu špeciálny nanokompozitný materiál s nanočasticami medi, ktorý je certifikovaných aj americkou Správou potravín a liečiv a spĺňa tiež normy EÚ.

Nenechaj si ujsť
Česi vyrábajú unikátne respirátory z potápačských masiek. Vysoké školy pomáhajú aj na Slovensku

Najväčšou prednosťou tohto materiálu je, že dokáže eliminovať až 99,9 % vírusov, plesní či baktérií. Okrem toho sa tento vylepšený respirátor vyznačuje filtráciou, ktorá dokáže zachytiť vírusy pri vdychovaní, ale aj vydýchnutí vzduchu, čím chráni pred vírusom nielen používateľa, ale aj jeho okolie. Respirátor využíva bavlnený materiál s vláknami striebra, ktoré taktiež dokáže eliminovať vírusy.

Takúto tkaninu je pritom možné dezinfikovať a čistiť ako obyčajné rúško a opakovane ju využiť. Samotnú filtráciu je ale možné meniť podľa potreby aj za inú.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP