Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Hoci sieť zaviedla po predošlých škandáloch prísnejšie pravidlá, podobným problémom sa nevyhýbala ani neskôr. Aktuálne Facebook priznal ďalší problém, ktorý odhaľuje, že tisíce vývojárov mohli pristupovať k dátam neaktívnych používateľov. Nie je známe, ako dlho k nim mali prístup, informuje Engadget.

Najväčšia sociálna sieť sa už v minulosti nechválne preslávila kauzami, ktoré sa týkali úniku informácií o používateľoch. Za uplynulé roky si Facebook poriadne pokazil povesť, no snažil sa to napraviť viacerými zmenami a prísnejšími pravidlami.

Ani to však nepomáhalo. Aj po kauze s Cambridge Analytica, kedy unikli dáta o 87 miliónoch používateľoch, sme boli svedkami ďalších a ďalších problémov, ktoré len vzbudzovali u ľudí väčšiu nedôveru voči tejto platforme.

Tá najnovšie čelí aj veľkému bojkotu zo strany svetových firiem, ktoré sa rozhodli stiahnuť svoje reklamy. Práve reklama je hlavným zdrojom príjmov Facebooku. Bližšie sme sa tejto téme venovali v našom komentári.

Tisíce vývojárov dostali informácie o neaktívnych používateľoch. Aj napriek sprísneným pravidlám Facebooku

Počas tohto krušného obdobia navyše spoločnosť ešte priznala, že tisícky vývojárov mali prístup k dátam od neaktívnych používateľov, ktorí aplikáciu Facebooku nezapli viac ako 90 dní. O tomto probléme informovala spoločnosť na svojom webe.

Prezradila, že za uplynulé roky sprísnila pravidlá, ktoré obmedzili aplikácie tretích strán, aby nezískavali údaje o používateľoch, ktorí neboli dlho aktívni. Striktné požiadavky má pritom aj na vývojárov.

Nenechaj si ujsť
Tmavý režim aplikácie Facebooku pokračuje v rozširovaní. Objavili sa ďalšie detaily

Práve tí sa však nedávno dostali k dátam, ktoré mali ostať chránené. Celkovo až 5000 vývojárov mohlo narábať s dátami od neaktívnych používateľov, ktorí nevyužili Facebook viac ako 3 mesiace.

Facebook pritom ešte pred 2 rokmi zaviedol pravidlo, že aplikácia dostane zákaz pristupovať k takýmto informáciám po 90 dňoch. Napriek tomu ale bolo odhalené, že niektoré aplikácie naďalej takéto dáta zhromažďovali aj po tomto časovom limite.

Ďalšie detaily problému Facebook nezverejnil

Medzi informáciami sa nachádzali rôzne údaje o používateľoch, no Facebook presne nešpecifikoval, ktoré z nich boli vývojárom odoslané. Sieť celý problém hádže na to, že používatelia aplikáciám udelili povolenie na zhromažďovanie týchto informácií pri prihlasovaní.

Vývojári teda nemali mať prístup k iným údajom ako k tým, ktoré aplikáciám dovolili zbierať samotní používatelia. Taktiež nie je známe, ako dlho táto chyba pretrvávala. Facebook ju už ale mal opraviť a podobný scenár by sa teda nemal v budúcnosti opakovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú