Najväčšia sociálna sieť sveta si v uplynulých rokoch pokazila svoje meno všade a ako sa len dalo. Po niekoľkých únikoch dát miliónov používateľov sa začali objavovať vážne obvinenia zvnútra firmy, o ktorých informoval v sérii článkov známych ako The Facebook Files denník The Wall Street Journal.

Práve tento zdroj v uplynulých mesiacoch publikoval série článkov, ktoré odrážajú informácie z uniknutých dokumentov Facebooku. Sociálna sieť v nich uvádza množstvo faktov a interných štúdií, ktoré potvrdili napríklad negatívny dopad na mentálne zdravie tínedžerov používajúcich Instagram.

Facebook zhoršil mnohé aspekty života svojich používateľov

Okrem iného je podľa interných prieskumov Facebook zodpovedný aj za zhoršenie spánku, medziľudských vzťahov, zanedbávanie rodičovských povinností či práce svojich používateľov, podotkol podľa zdroja portál Startitup.

Tieto problémy postihujú podľa odhalených prieskumov Facebooku až 12,5 percenta z celkových 2,9 miliárd užívateľov, čo predstavuje až 360 miliónov ľudí. V USA postihujú 10 percent obyvateľov, na Filipínach či v Indii nimi trpí až 25 percent užívateľov. Tieto krajiny tiež tvoria najväčší trh spoločnosti.

Flickr/Freepik (Úprava redakcie)

Ako informuje The Wall Strett  Journal, tvorcovia výskumu zistili, že aplikácia spôsobuje akúsi závislosť na internete, alebo teda na samotnom Facebooku, čo vyvoláva nutkanie, aby ju človek stále používal alebo aspoň kontroloval. Tieto pocity by pritom mali byť horšie ako pri používaní iných aplikácii či sociálnych sietí.

NEPREHLIADNI
Krátka „katastrofa“ ukázala ľuďom život bez Facebooku. Aký by bol, ak by naozaj neexistoval?

U ľudí bola tiež zaznamená strata produktivity a neschopnosť dokončiť úlohy v reálnom svete z dôvodu, že až príliš času trávili na Facebooku. Nekonečné scrollovanie sociálnej siete tiež u mnohých spôsobilo, že dlho ponocovali a v dôsledku toho mali narušený spánkový cyklus.

„V dnešnej dobe sú už veľmi rozšírené aj rôzne nelátkové závislosti, ktoré sa týkajú aj online sveta. V podstate závislosť, či už látková alebo nelátková, beží cez úplne rovnaké nervové dráhy v mozgu. To znamená, že sa dá rýchlo vytvoriť aj pri nadmernom užívaní internetu a sociálnych sietí.“

Náš mozog dostáva vo veľmi krátkom čase veľmi veľké množstvo podnetov a informácií, čo je pre mozog tá najlepšia potrava. Rýchlo sa meniace obrázky a videá, ktoré sú zábavné, aktivujú veľkú plochu v mozgu a vytvárajú príjemné pocity. Realita sa potom začína stávať všednou, pretože nie je taká dynamická.

Naopak, oproti online svetu pôsobí pomaly a všedne. Ľudské fungovanie je nastavené tak, aby vyhľadávalo príjemné a vyhýbalo sa nepríjemnému,“ hovorí a vysvetľuje, že ak online svet ponúka oveľa príjemnejšie pocity ako realita, ľahko sa na ňom dá vytvoriť závislosť,“ informovala v minulosti Startitup psychologička Romana Mrázová.

Zuckerberg sa bránil pre kongresom

Zabrániť psychickým problémom z nadmerného používania sociálnej siete sa podľa dokumentov mal snažiť aj Facebook. Išlo mu ale asi rovnako dobre ako potláčanie dezinformácií a nenávistných správ.

Podľa TASR zakladateľ a generálny riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg odmietol tvrdenia bývalej dátovej analytičky Facebooku, ktorá pred americkým Kongresom vyhlásila, že produkty Facebooku sú škodlivé pre deti a prispievajú k polarizácii spoločnosti v USA. Zuckerberg podľa agentúry AFP v stredu vyhlásil, že tvrdenie, že spoločnosť Facebook kladie zisky nad bezpečnosť, „jednoducho nie je pravda“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú