Akoby toho nebolo pre Facebook v posledných mesiacoch málo, prichádza ďalšia správa o tom, že spoločnosť sleduje používateľov aj napriek tomu, že si v nastaveniach vypli sledovanie polohy – píše Daily Mail. Využíva k tomu šikovné okľuky, ktoré síce nie sú zakázané, no sú minimálne neetické.

Zmieňuje sa o tom samotná spoločnosť, ktorá to priznala v liste, ktoré boli adresované dvom americkým senátorom. Podľa Facebooku existuje veľa ďalších možností, ako zistiť polohu použvateľov bez toho, aby museli využívať presné dáta z GPS a adresovať im tak napríklad personalizovanú reklamu.

Poznať polohu je výhodou

Napriek tomu, že po zverejnení tejto informácie ostala verejnosť pohoršená a znovu sa ozývali negatívne ohlasy na adresu spoločnosti, tá v tom nevidí až tak veľký problém. Podľa nej je vedomosť o polohe používateľa výhodou pre obe strany, nakoľko aplikácia dokáže určiť nie len personalizované reklamy, ale spoločnosť tiež môže bojovať proti hackerom (poloha prihlásenia), alebo proti dezinformáciám.

Kľúčom k zisteniu polohy používateľa je predovšetkým IP adresa, ktorá je prideľovaná pri pripojení k internetu. Taktiež sa využívajú informácie z fotografii, kde sa často objavuje aj poloha, kde bola fotografia nasnímaná. Síce sa nejedná o priame zisťovanie polohy, určite to nie je niečo, s čím by všetci súhlasili.

What is the Cambridge Analytica scandal?

Ak si raz používateľ nepraje, aby bola jeho poloha sledovaná, malo by sa toto obmedzenie rešpektovať za každých okolností. Po nie tak dávnych udalostiach s Cambridge Analytica by ochrana osobných údajov mala byť pre Facebook tou hlavnou prioritou, s ktorou by zlepšila svoj imidž nie len u jej používateľov, ale hlavne pred americkým kongresom.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP