banner-mi-note-2Za posledné roky sa politika najväčšieho giganta medzi sociálnymi sieťami výrazne zmenila. Pred časom začal zbierať informácie a dáta o ľuďoch, ktorí mali svoje účty v známej aplikácii WhatsApp. To sa však nepáčilo ani európskym vládam, a preto Facebook na ich naliehanie ukončil zbieranie dát.

Zmena prichádza do celej Európy a znamená, že odteraz nebudú mať používatelia k dispozícii informácie, vrátane telefónneho čísla, no Facebook tvrdí, že ide len o dočasný „problém“, ktorý sa vyrieši po rokovaní o nových zákonoch. Vyjadrenie softvérového giganta k tejto téme znie takto:

„Dúfame, že budeme pokračovať v našich rozhovoroch s Úradom komisára Spojeného kráľovstva pre informácie a ďalšími funkcionármi o ochrane osobných údajov. Aj naďalej otvorene spolupracujeme na riešení.“

Facebook kúpil WhatsApp ešte v roku 2014 za takmer 18 miliárd eur, no informácie o používateľoch začal zbierať „len“ v auguste 2016. Toto rozhodnutie prinieslo so sebou aj vlnu kritiky zo strany európskych orgánov a k minulému mesiacu bolo zaslaných až 28 listov adresovaných pre CEO aplikácie WhatsApp, Jana Kouma. V listoch bol upozorňovaný, aby pozastavil zber osobných údajov o používateľoch, kým sa to legálne nespracuje v nových zákonoch. Kancelária írskeho komisára pre ochranu dát potvrdila časopisu Financial Times, že najväčšia sociálna sieť Facebook skutočne pozastavila zber dát už minulý týždeň.

facebook

Konanie bolo stopnuté aj v Nemecku, kde podľa tamojších orgánov predstavoval zber informácií porušenie vnútroštátnych právnych predpisov o ochrane údajov. Taktiež sa rozhodlo, že spoločnosť Marka Zuckerberga musí zmazať už nazbierané údaje o viac ako 35 miliónoch používateľoch, ktoré v Nemecku zozbierali. Ostatné krajiny, ku ktorým patrí aj Francúzsko, Taliansko a Spojené kráľovstvo, majú svoje vlastné riešenia a jednania ohľadom zhromažďovania informácií z aplikácie WhatsApp.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP