Facebook to už nie je len najväčšia sociálna sieť na svete a technologický gigant sa tak angažuje v mnohých odvetviach. Mark Zuckerberg na nedávnej konferencii predviedol, akým smerom sa chce spoločnosť v najbližších rokoch uberať. A z výsledku sú mnohí doslova nadšení.

Len si to predstav. Čo ak by si mohol rozprávať skrz pokožku či ovládať počítačovú myš pomocou mozgu? Znie to ale zatiaľ ako veľké sci-fi, že? Avšak práve Facebook môže tento smer revolučne zmeniť, a to už behom niekoľkých rokov. Regina Dugan počas konferencie F8 ukázala, ako by mohli vyzerať počítače ovládané mozgom. Neboj sa, nedočkali sme sa žiadnych komponentov, ktoré by fyzicky prepájali náš mozog s nejakým rozhraním, práve naopak.

zdroj fotografie: Facebook

Gigant išiel úplne iným smerom. Regina vidí svetlú budúcnosť v rozšírenej realite (AR), ktorá by nám mohla pomôcť ovládať napríklad spomínanú myš len za pomoci príkazov priamo v ľudskom mozgu. Facebook testuje metódu optického zobrazovania, ktorá odfiltruje balistické fotóny, ktoré následne prenesú signál medzi mozgom a počítačom. Cieľom je touto metódou vytvoriť 100 slov za minútu ako základný vstup do rozšírenej reality.


zdroj fotografie: Facebook

Dosiahnuť tento cieľ však bude možné až o približne 3 roky. Ďalšou fantastickou novinkou je systém ovládačov ladených do 16 rôznych skupín, pričom výskumný tím ukázal hmatový slovník deviatich slov. Ako názorná demonštrácia poslúžil jeden z členov tímu. Na jeho pažu tak preniesli sadu príkazov, ktoré posielali prostredníctvom počítačového rozhrania. No zďaleka, naozaj zďaleka najlepšie znie táto novinka. Vyššie spomínaná metóda totiž môže výborné poslúžiť aj ako pokročilý prekladač. Umožňuje totiž zredukovať hovorené slovo na hmatateľné „slová“ a napríklad čínsky rečník môže smelo konverzovať s anglickým rečníkom v národnom jazyku. Znie to skvele, čo povieš?

Nenechaj si ujsť
Mark Zuckergberg chce zaviesť nový technologický trend, ktorý môže definitívne zrušiť existenciu smartfónov

zdroj fotografie: Facebook

Ale ako už určite tušíš, tieto technológie sú zatiaľ len v rovine konceptov a do každodennej prevádzky sa určite tak skoro nedostanú. Je však naozaj zaujímavé sledovať, ako sa Facebook snaží spraviť revolúciu v tejto oblasti, ktorá môže o pár rokov diktovať trend v technologickom priemysle. Jeden z momentálne najväčších inovátorov tak počas svojej najnovšej konferencie každého tak trochu navnadil na to, čo môžeme očakávať v najbližších rokoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom