V dnešnej dobe sú sociálne siete štandardným prostriedkom pre komunikáciu s okolitým svetom. Najväčšou na svete je nepochybne Facebook, o ktorom je už dlhšiu dobu známe, že zbiera dáta o používateľoch. Pozor si však musia dať aj tí, ktorí účet na tejto sociálnej sieti nemajú! 

Nie je žiadnym tajomstvom, že firma Marka Zuckerberga zbiera obrovské množstvo dát, ktoré následne používa na reklamné a aj na iné účely. Dnes na internete takmer neexistuje súkromie a dáta o používateľoch dokáže získať Facebook aj bez toho, aby mali vytvorený profil. Dobrou správou však je to, že sa tomuto sledovaniu dá zabrániť.

Na čo vlastne slúži sledovanie používateľov?

Dnes je veľmi mocným nástrojom na získanie nových zákazníkov reklama. Práve pre ňu je primárne určený zber rôznych informácií o používateľoch. Záznamy plné dát dokážu mnohým reklamným firmám pomôcť vytvárať kvalitnejšiu a najmä presnejšiu reklamu.

zdroj fotografie: Mashable

Aké informácie o tebe vedia?

Niekto by si pomyslel, že sledovanie používateľov na internete dokáže zozbierať len obmedzené množstvo dát. To je však omyl, pretože aj Facebook o tebe vie omnoho viac ako si myslíš. Pomocou analýzy jednotlivých používateľov si o nich dokáže zistiť mnohé citlivé informácie, ako telefónne číslo, adresu, výšku platu, vzdelanie a dokonca aj mesačné náklady na chod domácnosti. Tieto a mnoho ďalších informácií majú spoločnosti uložené a používateľovi tak nepomôže ani zmazanie svojho účtu.




zdroj fotografie: Mobile Marketing Watch

Nenechaj si ujsť
Všetky informácie, ktoré o tebe zbiera Facebook

Facebook sleduje aj používateľov účtu

Pravdou v skutočnosti je aj to, že na to, aby o tebe Facebook vedel mnoho osobných informácií, nemusíš mať ani založený účet na tejto sociálnej sieti. Tieto informácie potvrdila štúdia, ktorú publikovala belgická komisia pre ochranu súkromia. Dáta o používateľoch dokáže Facebook získavať prostredníctvom cookies a rôznych doplnkov. Napríklad aj obyčajné tlačidlo známe ako „Like“ poskytne informácie o obľúbených stránkach sledovanej osoby.

Zdroj: Digital Trendszdroj fotografie: Digital Trends

Ako sa pred špehovaním dá ochrániť?

Bezpečnostná analytička, Vicky  Boykisová, zverejnila pre používateľov Facebooku akúsi príručku, vďaka ktorej bude súkromie v bezpečí. Stačí, ak sa teda budeš držať týchto rád:

  • Nezverejňuj o sebe príliš veľa súkromných informácií
  • Neposielaj na sociálne siete fotky svojich detí
  • Nezabudni sa z Facebooku odhlásiť, ak ho nepoužívaš, alebo pre iné aktivity použi druhý prehliadač
  • Používaj doplnky na blokovanie reklám, napríklad AdBlock
  • Neinštaluj četovaciu aplikaciu Messenger do svojho smartfónu. Využi radšej webovú stránku Facebooku

zdroj fotografie: BrightSide




Svoje rady zverejnil aj portál Business Insider:

  • Ak používaš iPhone alebo iPad, v nastaveniach si aktivuj funkciu na obmedzenie sledovania reklám.
  • Pre Android smartfóny stačí v nastaveniach deaktivovať funkciu „Personalizácia reklamy“.
  • V internetových prehliadačoch, ako Google Chrome a ďalších si v nastaveniach aktivuj funkciu zobrazenú na priloženej fotografii.

zdroj fotografie: BrightSide

V oblasti sledovania používateľov neexistujú zákony, ktoré by Facebooku a ďalším zabraňovali v ukladaní a zbieraní informácií o používateľoch. Mark Zuckerberg však s niekoľkými ďalšími firmami uzavrel dohodu. Tá rešpektuje rozhodnutia používateľov, ktorí nechcú byť sledovaní.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú