Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia sa zamerali na úplne nový milisekundový pulzar, ktorý sa radí medzi tie najvzácnejšie objekty vo vesmíre, informuje ScienceAlert.

Doteraz ich objavili len hŕstku a veľa o nich stále nevedia, no nové prírastky do tejto astronomickej rodiny odhaľujú čoraz viac informácií.

Je pomerne blízko

Objekt s označením MAXI J1816-195 je od nás vzdialený približne 30 000 svetelných rokov, čo je na vesmírne pomery celkom blízko a nachádza sa tak v našej vlastnej galaxii.

Jedná sa o skutočne čerstvý objav, keďže jeho signál v podobe röntgenového žiarenia zachytili astronómovia pomocou japonského zariadenia MAXI na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) len 7. júna.

Pomocou tohto zariadenia sa im však nepodarilo objekt konkrétnejšie kategorizovať a bližšie sa o neho začali zaujímať ďalší astronómovia, ktorý ho podrobili dodatočným pozorovaniam pomocou vesmírneho observatória Swift. To sa dostalo na nízku obežnú dráhu Zeme ešte v roku 2004 na rakete Delta II a aj keď mala jeho pôvodná misia trvať len dva roky, po viac ako 17 rokoch ešte naďalej funguje.

Gautam a spol.

Observatórium Swift síce röntgenové lúče z tejto lokácie zachytilo, avšak žiadne viditeľné alebo ultrafialové.

Staršie pozorovanie tejto oblasti observatóriom Swift z roku 2017 dokonca tvrdí, že sa tu žiadny podobný zdroj nenachádzal. Situácia sa však stala čoskoro ešte zaujímavejšou.

Našli ich osem naraz

Len nedávno sa vedcom podaril neuveriteľný objav a v rámci jednej štúdie dokázali nájsť až 8 milisekundových pulzarov, informuje LiveScience. Napriek svojej vysokej hmotnosti prevyšujúcej hmotnosť nášho Slnka sú pulzary malé a dosahujú len rozmery väčšieho mesta.

Ďalšie pozorovanie

Čoskoro sa za účelom vysvetlenia tejto záhady zapojilo aj zariadenie NICER, ktoré je takisto súčasťou ISS a pod vedením astrofyzika Petera Bulta zachytili v rámci nového pozorovania röntgenové pulzy s frekvenciou 528.6 Hz.

To znamená, že zdroj signálu rotuje neuveriteľnou rýchlosťou 528,6 otáčok za sekundu.

Zo získaných dát tak vypláva, že sa jedná o veľmi rýchlo rotujúcu neutrónovú hviezdu, známu tiež ako milisekundový pulzar. Takéto objekty sú pritom skutočné vzácne, keďže je MAXI J1816-195 doteraz len devätnástym milisekundovým pulzarom, ktorý astronómovia objavili.

Dôvodom je, že už neutrónové hviezdy ako také sú pomerne vzácne.

Umelecké znázornenie zmagnetizovanej rotujúcej neutrónovej hviezdy. Zdroj: Juric.P / Depositphotos

Tieto objekty vznikajú tak, že neutrónová hviezda vyžaruje zo svojich pólov silné lúče a keďže rotujú s určitým náklonom, nemieria týmito lúčmi na Zem neustále a miesto toho ju zasahujú v pravidelných, v tomto prípade milisekundových, intervaloch.

Pulzar môže poháňať rotácia alebo rast v podobe vysávania hmoty zo sesterskej hviezdy a podľa pozorovaní sa zdá, že do tejto ešte vzácnejšej kategórie spadá aj MAXI J1816-195.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú