Vesmír je naďalej plný prekvapení, ktoré v niektorých prípadoch zdanlivo porušujú známe fyzikálne zákony a rôzne pravidlá, o ktorých sme si mysleli, že v kozme platia. To ale nie je prípad planetárneho systému, ktorý prekvapil obrovskou rýchlosťou blížiacou sa k dvom miliónom kilometrov za jedinú hodinu, upozorňuje LiveScience.

Nezvyčajná rýchlosť

Už v roku 2011 výskumníci zaznamenali v Mliečnej dráhe nezvyčajné gravitačné anomálie pomocou mikrošošovkového efektu. Tento jav, známy ako gravitačné mikrošošovkovanie, nastáva, keď hmotné objekty zakrivujú dráhu svetla prechádzajúceho cez ich gravitačné pole. Analýza vtedy odhalila existenciu dvojice objektov s obrovským hmotnostným rozdielom. Väčší objekt bol približne 2 300-krát hmotnejší ako menší, čo viedlo k predpokladu, že ide o nízkohmotnú hviezdu obiehanú aspoň exoplanétou.

Nová štúdia, publikovaná v The Astronomical Journal, odhalila novú hviezdu, ktorá by mohla byť práve týmto väčším objektom. Hviezda, nachádzajúca sa približne 24 000 svetelných rokov od Zeme v galaktickom strede, má len pätinu hmotnosti Slnka. Na základe jej pozície astronómovia vypočítali, že sa pohybuje minimálne rýchlosťou 1,9 milióna km/h, čo je takmer dvojnásobok rýchlosti pohybu Slnečnej sústavy cez Mliečnu dráhu.

Vizualizácia exoplanéty obiehajúcej okolo hviezdy.
NASA

Exoplanéta zatiaľ nebola priamo pozorovaná, čo však nie je prekvapivé, keďže jej detekcia si vyžaduje dlhodobé sledovanie. Na základe hmotnosti hviezdy výskumníci predpokladajú, že exoplanéta by mohla byť tzv. super-Neptún s hmotnosťou asi 30-násobku Zeme a obiehať vo vzdialenosti porovnateľnej so vzdialenosťou medzi Venušou a Zemou.

Ostávajú v neistote

Ak je predpokladaná hviezda skutočne súčasťou systému pozorovaného v roku 2011 a jej rýchlosť dosahuje viac ako 2,1 mil. km/h, môže získať dostatočnú únikovú rýchlosť na opustenie Mliečnej dráhy. Ak by so sebou niesla exoplanétu, bol by to prvý potvrdený prípad planéty obiehajúcej hyperrýchlu hviezdu, ktorá by sa mohla vydať na cestu mimo našej galaxie do intergalaktického priestoru.

Otázky však zostávajú. Vedci si nie sú istí, či ide o ten istý objekt z roku 2011 a či je jeho rýchlosť správne vypočítaná. Budúci rok plánujú vykonať dodatočné merania na potvrdenie pohybu hviezdy. Ak sa ukáže, že sa objekt nepohybuje, mohla by byť favorizovaná alternatívna hypotéza, že ide o osamelú exoplanétu s obiehajúcim exomesiacom, ktorá sa nachádza oveľa bližšie k Zemi, než sa pôvodne predpokladalo.

Vlastné rekordy

Rýchlostné rekordy vo vesmíre sa snaží prekonávať aj ľudstvo a aj keď sme zatiaľ od hranice dvoch miliónov kilometrov za hodinu ďaleko, sonda Parker Solar Probe nedávno dosiahla dôležitý rekord. Počas preletu korónou nášho Slnka musela odolávať teplotám až 982 stupňov Celzia a pohybovala sa rýchlosťou neuveriteľných 692 000 kilometrov za hodinu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP