Portál CarThrottle upozornil na novú bezpečnostnú dieru technológie Bluetooth, kvôli ktorej sú v potenciálnom ohrození milióny áut na celom svete. Bluetooth je pomerne stará technológia, no jej súčasná generácia ponúka slušné prenosové rýchlosti a vysokú bezpečnosť.

Majitelia moderných áut, majte sa na pozore

V modernom aute sú všetky systémy medzi sebou prepojené. Nemusíš sa báť, skrz Bluetooth, cez ktorý si vo vozidle prehrávaš hudbu, sa do auta žiaden zlodej nedostane. Problém majú automobilky, ktoré využívajú technológiu Bluetooth na odomykanie vozidla napríklad pomocou smartfónu. Takéto funkcie využívajú napríklad elektromobily značky Tesla.

Výskum kyberbezpečnostnej spoločnosti NCC Group ukázal, ako „jednoducho“ možno odomknúť vozidlo a odísť s ním bez toho, aby mal zlodej po ruke kľúč k autu. Celý proces demonštrovali na Tesle Model Y.

Zabezpečenie dokáže prelomiť aj laik

Vo videu nižšie môžeš vidieť, ako jednoducho sa dokáže bezpečnostný inžinier dostať do vozidla, ktoré využíva smartfón majiteľa ako kľúč. Auto v tomto prípade využíva technológiu BLE (bluetooth low energy), ktorý prijíma signál zo spárovaného zariadenia (napríklad smartfónu).

Tento signál sa však dá veľmi jednoducho odchytiť a následne replikovať. Stačí, že sa pri odchode majiteľa auta od svojho vozidla útočník nachádza v dosahu Bluetooth signálu zo smartfónu.

Bezpečnostný inžinier následne tento signál replikoval pomocou obyčajného relé, Tesla Model Y sa mu odomkla a on tak mal voľný prístup do vozidla. Zariadenie na replikovanie a odchytávanie signálu je pritom na internete voľne dostupné a naučiť sa ho používať dokáže každý, kto má aspoň nejaké technické a počítačové zručnosti.

V ohrození sú nie len autá

Tento problém sa však netýka iba automobilov, ale prakticky všetkých „zámkov“, ktoré využívajú BLE. V súčasnosti sú dostupné aj rôzne domáce bezpečnostné systémy, ktoré sa používateľovi odomknú po tom, čo sa k nim priblíži so svojím smartfónom.

Odchytávanie Bluetooth signálu je však omnoho jednoduchšie na veľkých parkoviskách, než v rezidenčných oblastiach, preto sú v najväčšom ohrození práve autá. Technológiu Bluetooth kľúča v mobile využíva okrem Tesly napríklad BMW, Mercedes, Ford či Hyundai.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP