Väčšina moderného sveta stihla postrehnúť záplavu rôznych aplikácií umelej inteligencie, ktoré sú navrhnuté, aby uľahčovali život a robili našu prácu omnoho efektívnejšou a kreatívnejšou.

Príkladom môžu byť aplikácie, ktoré na základe textovej výzvy generujú obrázky, či na Slovensku, ale i vo svete, obľúbený ChatGPT. Napriek mnohým kontroverziám, ktoré systémy umelej inteligencie v poslednej dobe sprevádzajú, AI nezvratne mení naše životy.

AI má ale potenciál v budúcnosti zmeniť životy všetkých ľudí na nepoznanie. Aspoň to tvrdí počítačový vedec, futurista, vynálezca prvého stroja pre nevidomých, ktorý transformuje písaný text na reč a jedna z kľúčových postav technologického vývoja v spoločnosti Google, Ray Kurzweil.

Zmieňovaný odborník má s „predpovedaním budúcnosti“ pomerne bohaté skúsenosti. V skutočnosti sa zo 147 predpovedí, ktoré urobil od 90. rokov minulého storočia, ukázalo 115 ako pravdivých a ďalších 12 ako čiastočne správnych, čo dáva jeho predpovediam ohromujúcu 86 % presnosť.

Kurzweil napríklad v roku 1990 správne predpovedal, že do roku 2000 počítač bez problémov porazí ľudských majstrov sveta v šachu, vzostup prenosných počítačov a smartfónov, prechod k bezdrôtovej technológií, rozmach internetu a mnoho ďalších. Samozrejme, aj „majster tesár sa niekedy utne“. Medzi jeho nevydarené predpovede patrí vízia budúcnosť, v ktorej sa budú autonómne vozidlá plne využívať už od roku 2009.

Singularitu dosiahneme v roku 2045

V rozhovore s Lexom Fridmanom však Kurzweil prezradil mnoho ďalších vízií budúcnosti. Jednou z najzaujímavejších je ľudská nesmrteľnosť. Podľa jeho slov sa totiž ľudstvu už najneskôr od roku 2030 podarí predlžovať ľudský život „o viac ako rok každý rok“, čo v konečnom dôsledku jedného dňa povedie k nesmrteľnosti – minimálne v podobne vytvárania digitálnych kópií. Zásluhu na tom budú mať aj nanoboty a pokrok, respektíve vývoj AI, ktorá by mala dosiahnuť singularitu v roku 2045.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP