Národná vodíková stratégia bola prvým veľkým krokom Slovenska vpred k vodíkovej budúcnosti v osobnej i hromadnej doprave, ktorá sa má aj (nielen) vďaka tomuto pohonu stať ekologickejšou. A hoci sú vodíkové automobily diskutovanejšou témou, na obzore sa črtá omnoho prínosnejšia transformácia železničnej dopravy. Vodíkový vlak môže podľa našich exkluzívnych informácií začať na Slovensku premávať už o niekoľko rokov.

Ideálna alternatíva k batériovému pohonu

Vodík v doprave môžu mnohí stále vnímať ako veľký hazard, ktorý sa nakoniec nemusí vôbec vyplatiť. Pri pohľade na aktuálny stav v našej krajine by takýto pohon nemal šancu preraziť, no budúcnosť nám klope na dvere. Vodíkový pohon vo veľkom presadzuje aj minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý pevne verí v rozšírenie vodíkových osobných automobilov, ale taktiež vodíkovej hromadnej dopravy.

Dôkazom toho bolo doteraz viacero kľúčových krokov, ktoré sú nevyhnutné pre vybudovanie vodíkovej infraštruktúry na Slovensku, a tým pádom aj pre rozšírenie vodíkových dopravných prostriedkov. V segmente osobnej dopravy by mal v budúcnosti vodík predstavovať vhodnú alternatívu k elektrickým vozidlám a bude určený pre všetkých, ktorým by elektromobil nevyhovoval.

Freepik (Úprava redakcie)

Omnoho väčší potenciál má v ťažkej nákladnej, lodnej, autobusovej, ale i vlakovej doprave, v ktorej je elektrifikácia dopravných prostriedkov omnoho náročnejšou úlohou ako pri automobiloch. Namiesto extrémne ťažkých a objemných trakčných batérií by mohol byť práve vodíkový pohon tým správnym riešením.

Z kategórie hromadnej autobusovej dopravy tu už máme prvú lastovičku v podobe vodíkového autobusu zo Spiša, ktorý vyvinula firma Rošero v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach. Ďalšie detaily sme priniesli v samostatnom článku.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Slováci postavili prvý vodíkový autobus. Kedy sa ním odvezieš a v čom je lepší ako zahraničné?

Vodík zavítal do vlakov. Dorazia aj na Slovensko

Viacero „experimentov“ sa však objavilo aj vo vlakovej doprave. Konkrétne ešte v roku 2018 bol v Nemecku spustený prvý vodíkový vlak v komerčnej prevádzke. Neskôr o rok Veľká Británia oznámila, že jej vodíkové vlaky budú môcť premávať aj po starých tratiach a budú schopné prejsť až 1000 km na jednu nádrž.

Významný moment v železničnej doprave môže čoskoro zažiť aj naša krajina. U Železničnej spoločnosti Slovensko sme totiž zisťovali detaily a budúci vývoj v oblasti vodíkových vlakov. Tie sa podľa našich informácií môžu stať realitou na prvej trase už o 4 roky.

„Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa hlási k cieľom zásadného znižovania emisií, a to nielen skleníkových plynov, ale aj emisií hluku pri železničnej prevádzke – najmä v husto zastavaných územiach a práve preto našim prvým krokom k napĺňaniu tejto stratégie bude nasadenie vodíkových vlakov (elektrické s vodíkovými palivovými článkami), ktoré pomaly naberá reálne kontúry,“ informoval FonTech.sk hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

V praxi by potom mohlo existovať viacero riešení, ako priniesť na trať vodíkový vlak. Okrem zbrusu nového vlaku, ktorý by bol vyvinutý výlučne na vodíkový pohon, môžu mnohí výrobcovia prerobiť terajšie modely a prispôsobiť ich pohonu na vodík.

HydroFlex

Čo sa týka Slovenska, plány sú jasné – vodíkový vlak chceme, no ďalší postup bude závisieť aj od vlády a Európskych štrukturálnych a investičných fondov, čo nám vo svojom vyjadrení potvrdil aj hovorca ZSSK.

„Ak všetko pôjde podľa predpokladov a ministerstvá budú pripravené implementovať Európske štrukturálne a investičné fondy (EŠIF) v novom programovacom období, skúšobná prevádzka vodíkových vlakov by sa mohla začať na trati Nové Zámky – Prievidza v roku 2025.

Týmto krokom znížime hluk súprav minimálne o 30 % a ročne usporíme až 6000 t CO2. Elektrické jednotky s vodíkovými palivovými článkami sú už dnes z pohľadu prevádzkových nákladov minimálne o 5 % výhodnejšie ako dieselové,“ vyjadril sa hovorca ZSSK Tomáš Kováč pre redakciu FonTech.sk.

Aj takéto plány sú teda jednoznačným dôkazom toho, že zo Slovenska sa jedného dňa môže stať vodíková krajina, ktorá bude tento pohon využívať vo všetkých kľúčových oblastiach dopravy v snahe znížiť produkciu škodlivých emisií a naplniť plány EÚ pri redukcii CO2 v doprave. Je však dôležité myslieť aj na to, aký druh vodíka budeme využívať.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Vodíkové auto je naša budúcnosť, vlády ale potrápi únik na daniach z nafty a benzínu

V skutočnosti je pre masové využitie, či už v osobnej alebo hromadnej doprave, najideálnejšou voľbou len jeden vodík vyrábaný tým „najčistejším“ spôsobom, ktorý neprodukuje žiadne vedľajšie emisie. Viac o tom, ktorý vodík by bol pre vodíkovú dopravu na Slovensku jedinou správnou voľbou sme priniesli v našom detailnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP