V dnešnom svete vôbec nie je jednoduché vytvoriť produkt, ktorý obráti niektorý priemysel naruby. Ale 10 rokov výskumu a investícia 6 miliárd dolárov priniesli na trh zariadenie, ktoré tabak nespaľuje, ale ho iba zahrieva – IQOS. Predáva sa už v 47 krajinách sveta a svojich priaznivcov má už aj na Slovensku. My ti prinášame exkluzívnu reportáž priamo z výskumného laboratória vo Švajčiarska, kde náplne do IQOS vyvíjajú.

Za elektronickým zariadením IQOS sa skrýva seriózny vedecký výskum, ktorý objavil úplne novú formu konzumácie tabaku. Do jeho vývoja a výskumu investovalo PMI (Philip Morris International) od roku 2008 už neuveriteľných 6 miliárd dolárov. Schválili im celosvetovo 4600 patentov. Momentálne sa zariadenie IQOS vyrába len v jedinej továrni na svete – v Malajzii a náplne majú výhradne európsky pôvod.

Vďaka elektrickému adaptéru a špeciálnym náplniam, ktoré tvoria zariadenie IQOS, viac nebudeš vdychovať cigaretový dym. Nahrádza ho aerosol, ktorý vzniká zahrievaním tabakovej náplne. Upozorňujeme, že aj napriek tejto technológii,  používanie IQOS nie je pre tvoje zdravie neškodné.

Zobraziť celú galériu (36)
Cube sa nachádza v mestečku Neuchatel len niečo viac ako hodinku cesty vlakom zo Ženevy. Toto výnimočné miesto postavili v roku 2009 a aktuálne zamestnáva cez 430 zamestnancov z 30 rôznych národností, PMI

IQOS je pre tých, ktorí nechcú prestať fajčiť, ale hľadajú alternatívu, ktorá je menej riziková a aj menej zapácha. Aktuálne existuje vo svete 7,3 milióna dospelých fajčiarov, ktorí prešli na IQOS. Nezabúdaj, že IQOS je stále tabakový produkt. Jeho nespornou výhodou je, že existujú rôzne miesta, reštaurácie či iné podniky, kde s takouto formou fajčenia nemajú absolútne problém. Existujú dokonca aj o hotely, kde na izbách IQOS povoľujú.

Vývoj nebol jednoduchý, ale pred konkurenciou má IQOS náskok

Produkt, ktorý oslovil nejedného Slováka, prešiel mnohými fázami vývoja. Datuje sa až do roku 1990, kedy prišli prví „predkovia“ dnešného IQOS. Tieto modely boli veľké, nemotorné a nepraktické. V určitých momentoch to dokonca vyzeralo, že je celý projekt odsúdený na neúspech.

Zobraziť celú galériu (36)
Dávid Igaz / FonTech

Veľký prelom prišiel až v roku 2006, kedy si PMI uvedomilo a spravilo jeden zásadný pokrok vpred. Náplne začali zahrievať z vnútra a to na teplotu 300 °C.  Dovtedy totiž zahrievali tabakovú zmes zvonka. Pre doplnenie, bežné cigarety horia a to až pri viac ako 600-800 °C.

Od roku 2007 teda firma prešla na nový a konečne ten správny spôsob zahrievania tabaku. Pre veľký technologický pokrok voči konkurencii hovorí aj fakt, že alternatívne firmy len nedávno prišli so spôsobom, kedy tabakovú náplň zahrievajú zvnútra, čiže vo vývoji zaostavájú.

Zobraziť celú galériu (36)
Na tejto fotografii je jasne vidieť, koľko škodlivých prvkov a karbónových pevných častíc zachytil filter pri klasickej cigarete a koľko pri IQOS. Kým pri cigarete je filter v niektorých bodoch úplne čierny, IQOS skončil oveľa lepšie - mal úplne biely filter. IQOS tiež zredukoval 90 % škodlivých toxicídov

Najnovší model sa aktuálne delí na 2 hlavné verzie – IQOS 3  a IQOS 3 MULTI. Pri MULTI verzii môžeš používať niekoľko náplní bez nutnosti dobíjania. Klasický IQOS 3 má na druhej strane vymoženosti ako napríklad nabíjanie skrz USB-C konektor či elegantnejší a pôsobivejší dizajn.

V čom je tajomstvo IQOS?

Ako sme už naznačili, IQOS tabak nespaľuje, zahrieva ho. A to pomocou malého platinového pliešku s hrúbkou len 0,4 mm. Nachádza sa vo vnútri hlavnej časti – nahrievača, ktorý má prekvapivo len na jednej strane integrované kľúčové komponenty na ohrev, a teda najmä procesor, ktorý všetko riadi. Prečo práve platina?

Zobraziť celú galériu (36)
Veľký problém pri konštruovaní bol aj fakt, že čepeľ musí vydržať aj hrubšie zaobchádzanie. Nesmie sa totiž zlomiť hneď pri prvom nemotornom zasunutí náplní HEETS, Dávid Igaz / FonTech

Vedci z Cube nám povedali, že pri tomto materiáli vedeli najlepšie docieliť stabilnú teplotu na zahrievanie a nie spaľovanie tabaku v náplniach HEETS. Netradičný tvar tohto pliešku zabezpečí, aby bol prvotný ohrev čo najefektívnejší. Práve 20 sekúnd je čas, pri ktorom sa náplň najlepšie zohreje a umožňuje najkvalitnejšie podanie náplní.

Náplne HEETS: Tabak je stále priorita číslo jeden

Náplne HEETS majú jedno pravidlo, vyrábajú sa iba v Európe. Zaujímavosťou je, že do Japonska, ktoré patrí medzi najdôležitejšie trhy sa dovážajú pod značkou HEETS by Marlboro. Môže za to historická popularita tejto značky Závod v Neuschateli je len pár metrov od výskumného centra Cube. Celá výroba je maximálne automatizovaná, takže väčšinu úloh zvládajú dopravné roboty. Ročne tu vyrobia 150 miliárd HEETS náplní.

Základom naplní HEETS je tabak, presnejšie tabaková náplň, ktorá prejde mnohými krokmi výroby. Kvalitné surové listy dovážajú najčastejšie z Južnej Ameriky. Tie následne prechádzajú viacerými procesmi spracovania, až do momentu, kedy z nich vznikne tabakový prášok.

Zobraziť celú galériu (36)
Dávid Igaz / FonTech

Zobraziť celú galériu (36)
Naskladané tabakové listy, ktoré sú ako prvý stupeň pri výrobe a neskôr ich nájdeš v náplniach HEETS.

Následne sa výroba presúva do Bologne, kde spracujú surovinu do kotúča, na ktorom je navinutá tabaková fólia.

Zobraziť celú galériu (36)
Tabakový kotúč vyrobený v Talianskej Bologni. Podobný sa vyrába aj Neuchateli, no výhradne len pre výskumné účely.

Zobraziť celú galériu (36)
Dávid Igaz / FonTech

Tá sa ešte raz spracuje a vo výsledku sa nakrája na malé prúžky. A takto vzniká výnimočná tabaková náplň HEETS. Tvarovanie náplne je veľmi dôkladné a to preto, aby pliešok vedel čo najlepšie preniknúť dovnútra a zahriať tabak.

Výroba a vývoj IQOS je veda, ktorú nejde spochybniť

Zaujímavé je, že PMI sa nesnaží nefajčiarov donútiť, aby začali používať ich produkt. Práve naopak, iba poukazuje na to, že môže byť menším zlom pre dospelých fajčiarov. Snaží sa o to predovšetkým vedeckým prístupom, ktorý patrí medzi najpokrokovejší. PMI aj nám jasne deklarovalo, že skutočný cieľ do budúcnosti je jasný – žiadne cigarety, tabakové výrobky či IQOS.

PMI

Prerazili už aj na strategický trh

Na záver ešte jeden prevratný míľnik, ktorý sa PMI s produktom IQOS podaril. Získal povolenie od FDA na predávanie IQOSu ako komerčného produktu v USA. Po udelení poslednej licencie sa tak dostane na americký trh, kde je takmer 8 miliónov dospelých fajčiarov.

Článok vznikol v spolupráci s Philip Morris International

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom